Akşener’in mikrofonu uzattığı esnaf iktidara sert çıktı: ‘Memleketi yangın yerine çevirdiler’

Meral Akşener, Ocak 2020’de başladığı esnaf ziyaretlerinin ikinci çeşidine devam ediyor. Akşener, bugün esnaf ziyareti için Nevşehir’e geldi. Nevşehir’in Kozaklı ilçesinde kendisini karşılamaya gelen yurttaşlara hitap eden bir konuşma yapan Akşener, şunları söyledi:

“İlk İçişleri Bakanlığı’na atandığımda, benim anacağım bir köylü bayanı, merhum ilkokul üçe kadar okumuş, bütün gazeteciler atak ettiler, anama sormuşlar ‘Kızına ne diyorsun’ diye. O da ‘Allah benim kızımı içindeki şeytandan, yani nefsinden korusun’ demiş. Çok korkuyorum nefsime kapılmaktan, içimizdeki şeytana kapılanların ne halde olduğunu gördük. Onun için asıl olan sizsiniz, vekil olan biziz.

Çok uzun bir vakittir çiftçinin, köylünün, atanamayan öğretmenin, KPSS mülakatında hakkı yenen gençlerin, emeklilerimizin, genç evlatlarımızın konuşulmadığı, herkesin birbirine düşürüldüğü bir lisan üzerinden yürüyen bir siyaset anlayışı, sizin her birinizin çırak çıkmanıza sebep oluyor.

İki tane sayı size; Türk Telekom’dan 24 milyar lira çarpıldı, Hariri’nin cebine konuldu. Hariri kim, Sayın Erdoğan’ın aile dostu. Koyun bir kenara 24 milyar lirayı. Ankara’da bir park var, ismi Ankapark. Park, nasıl bir park biliyor musunuz? Garibim dinozorların her tarafını yolmuşlar, çalmışlar. Harcanan para 14 milyar lira. Toplayın ikisini, 38 milyar lira. 38 milyar lira ile çiftçi ücretsiz gübre atabilirdi, mazotun yarısında indirim yapılabilirdi, çiftçinin elektrik paralarının affı mümkün olabilirdi. KYK borcu var çocuklarınızın, onlar affedilebilirdi.”

ESNAF: MEMLEKETİN HALİNE BAKIN, BİR SENE DE YANGIN YERİNE ÇEVİRDİLER

Akşener, konuşması sırasında vakit zaman mikrofonu Nevşehirli yurttaşlara da uzattı. Akşener’in mikrofon uzattığı bir esnaf, ekonomik krizden keder yanarak şöyle konuştu:

“Un 100 liraydı geçtiğimiz sene, bugün artık 550 liraya alıyoruz. Kullandığımız bütün ham unsurlara yüzde 400-500 artırım geldi. Elektrik masraflarımız, su masraflarımız ortada. BAĞ-KUR, sigorta… Yaşamayacak vaziyetteyiz. 33 kuruşa çocuğuma bez alıyordum, şu anda 2,5 liraya çıktı. Dört tane çocuğum var. Ne olacak, nasıl geçim sağlanacak? Memleketin haline bakın, bir senede yangın yerine çevirdiler.”

Akşener, kelamlarına şöyle devam etti:

“Bu, gerçek sıkıntı. Biz, bu seyahatlerimizde sizin gerçek sıkıntılarınızı dinliyoruz, iktidarda bulunan muhteremlere diyoruz ki ‘Burada bu türlü bir sıkıntı var, çöz kardeşim’. Bunun karşılığı bana diyorlar ki ‘Meral Akşener Nevşehir’de PKK’lı lakin Batman’a, Urfa’ya gittiğinde faili meçhulcü’. Ben de diyorum ki bu ahmaklara, ‘Karar verin kardeşim’.

“ASGARİ FİYATLI BİRİSİ O KİRAYI NASIL ÖDEYEBİLİR, KALAN PARAYLA NASIL GEÇİNİR”

Türkiye’nin yarısı minimum fiyat. Yolda gelirken vilayet liderimize sordum, geçtiğimiz yerlerdeki kiraları sordum. Bu türlü bir şey olabilir mi? Avanos’ta kiranın 3 bin lira, 4 bin lira olduğunu söyledi. Minimum fiyatlı birisi o kirayı nasıl ödeyebilir, kalan parayla nasıl geçinir? Emeklinin 3 bin 500 lira aldığı bir ülkede emekli geçinebilir mi?”

Akşener, kendisine seslenen bir öğretmenin, “Uzman öğretmenlik imtihanlarının iptal edilmesini istiyoruz” kelamlarına şu cevabı verdi:

“Ben, Bursa Öğretmen Okulu mezunu bir ilkokul öğretmeniyim, sonra İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü’nü bitirdim. Mezun olduğum günden 15 gün sonra tayinim çıktı. Öğretmenlik o denli bir makamdır ki sizin ciğerpareniz evlatlarınızı teslim ettiğiniz insandır. O öğretmeni memnun etmek bu ülkenin misyonudur. Atanamamış öğretmen olamaz ya. Okulları açma ya da öğretmenleri tayin et. Bu ülkede atanamamış öğretmen bırakılması bu ülkeye ihanettir, evlatlarımıza ihanettir.”

Related Posts

İzmir’de sarsıntı konutları tamamlandı

İzmir’de 30 Ekim 2020’de 6,6 büyüklüğünde zelzele yaşandı. Şiddetli sarsıntı nedeniyle en çok hasar gören ilçe Bayraklı oldu. 117 vatandaşın …

Yukatel Merkezefendi-Aliağa Petkimspor: 70-79

Türkiye Sigorta Basketbol Süper Ligi’ndeki ilk hafta maçında Aliağa Petkimspor, rakip sahada Yukatel Merkezefendi Belediyesi Basket’i 79-70 yendi …

Heny Onyekuru: ‘Galatasaray’a karşı oynarken bir şeyler hissettim ama…’

Süper Lig’de Galatasaray ile 0-0 berabere kalan Adana Demirspor’da Henry Onyekuru, maç sonunda açıklamalarda bulundu. İşte Henry Onyekuru’nun …

Sivasspor – Ballkani maç biletleri satışta

Sivasspor, UEFA Avrupa Konferans Ligi G grubu maçında 06 Ekim Perşembe günü 19.45’te sahasında Ballkani’yi konuk edecek. Mücadelenin biletleri …

Biden duyurdu: Bağımsızlıklarını tanıyacağız

ABD Lideri Joe Biden, Washington’da dün başlayan ve bugün de devam eden ABD-Pasifik Adaları Ülkeleri Doruğu’nda konuştu.ABD ile Pasifik Adaları …

Milyonların çözüm beklediği EYT sorunu için Bakan Bilgin’den heyecanlandıran sözler

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, Aydın’da 2023’e Doğru Şehir Buluşmaları programında konuştu. Bakan Bilgin, asgari ücretten EYT …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.