Arabada güneş yanığı olmaması için alınabilecek önlemler: 10 öneri

Arabada güneş yanığı olmaması için neler yapılabilir? Vücudunuzda oluşacak kötü bir güneş yanığını önlemek için sizi güneşten koruyacak güneş kremine ihtiyacınız olduğunu biliyorsunuz. Ancak, tahmin edebileceğiniz gibi, UV ışınları sadece sizin için kötü değil ve diğer her şey için de kötü olabilir. Örneğin araçlarınız güneşten zarar görebilir. Neyse ki vücudunuza sürdüğünüz kreme benzer bir şekilde otomobilinizin maruz kaldığı ışınlara da müdahale etmeniz mümkün.

  • Otomobilde camları açmak mı, klima kullanmak mı daha az yakıt tüketir?

Arabada Güneş Yanığı Neden Olur?

Güneş, boyayı oksitleyerek aracınızın görünümüne zarar verebilir. Araçlarda görülen güneş yanıklarının sebebi de budur. Ayrıca, özellikle deriden yapılmışlarsa, iç mekanları kurutabilir ve eskitebilir. Aynı şekilde, güneş ışını kaynaklı bu ısı, soğutma sisteminizi, sıvılarını, akünüzü ve klimanızı bile etkileyebilir. Bu sorunlar sadece görüntü temelli olmaktan gerçekten güvenliğinizi etkilemeye kadar geniş bir yelpazeyi içerebildiğinden dolayı, güneşin aracınız üzerindeki etkisini çeşitli şekillerde azaltmak önemlidir.

State Farm’ın söylediğine göre, aracınızın iyi çalışır durumda olduğundan emin olmanız, kayışları kontrol ettirmeniz ve antifrizinizi veya soğutma sıvınızı düzenli olarak boşaltmanız gerekir. Sıvı seviyeleriniz tavsiyelerin altına düştüğünde aşırı ısınma daha olasıdır, bu nedenle motor yağınızı, şanzıman yağınızı, hidrolik direksiyon sıvınızı ve fren hidroliğini de düzenli olarak kontrol etmenizde fayda olacaktır.

Yüksek sıcaklıklar ve klima gibi yüksek ek yüklerin kullanımı da akünüzü etkileyebilir, bu nedenle düzenli olarak kontrol edilmeleri gerekir. Eğer klima çalışmıyorsa, bu daha ciddi bir sorunun işareti olabileceğinden dolayı mutlaka kontrol edilmesi gerekir. Ve son olarak, lastik basıncını ayarlamayı unutmayın. Sıcak asfalt, az şişirilmiş lastikler için özellikle tehlikelidir ve patlamaya neden olabilir.

Aracınızın güvenliği ve işlevi, estetiğinden kesinlikle daha önemlidir, ancak bu, en pahalı satın alımlarınızdan birinin görünümünün ve konforunun da önemli olmadığı anlamına gelmez. Peki ama aracınızın içini ve dışını güneşin etkilerinden korumak için neler yapabilirsiniz?

Abada Güneş Yanığı Olmaması İçin Öneriler

Arabada güneş yanığı nasıl engellenir? sorusuna yanıt arıyorsanız, bu önerilerimizi uygulayabilirsiniz:

  • Ön camınızın kurumasını ve çatlamasını önlemek için gölgeye park edin ve park ettiğiniz yerde bunu yapmak güvenliyse, biraz hava akışı sağlamak için bir camı hafif açık bırakın.

  • İç mekanı daha serin tutmak ve ön camınızı daha da fazla korumak için bir ön cam güneşliği kullanın.

  • Ön panelinizi mikrofiber bir bezle silin, çünkü kir daha fazla çizilmeye neden olabilir ve soğutma için camları açtığınızda içeriye daha fazla toz ve kir girmesi kaçınılmazdır. Çizginizi daha fazla koruyabilecek detaylandırma ürünlerine de bakın.

  • Koltukları korumak ve soğutmak için koltuk kılıfları kullanın veya deri koltukları güneşten koruyan bir ürün düşünün.

  • Arabayı sık sık yıkayın ve kurulayın, çünkü güneş ve ısı, kir ve tozun çizilmesiyle daha da kötüleşecek olan boyayı soldurup çatlatabilir.

  • Kaplama ve UV ışınları arasında bir koruma tabakası sağlamak için arabanızı cilalayın. Boya koruma gibi önlemler, aracınızın kaportasında güneş yanığı oluşmasını önleyecektir.

Bu yazılarımız da ilginizi çekebilir:

  • Otomobilde 90 km hız ve yakıt iddiası doğru mu şehir efsanesi mi?

  • Opel aslında ne demek? Opel logosu ne anlama geliyor?

  • Arabanın arka camındaki çizgiler aslında ne işe yarıyor?

Related Posts

Eritrosit-RBC Nedir? Yüksekliği – Düşüklüğü Ne Anlama Gelir?

Şöyle derin bir nefes aldığınız zaman akciğerinizin şiştiğini ve o nefesi verdiğinizde tekrardan küçüldüğünü fark edersiniz. Oldukça basit bir …

Vivo Y32t piyasaya sürüldü! Bu özellikler konuşulur

Vivo kısa süre önce Çin’de Dimensity 700 yonga setine sahip 5G telefonu Vivo Y52t’yi tanıttı. Hızlı bir şekilde şirket, iç pazarda Vivo …

Google’dan küçük ekranlı telefon geliyor: Pixel Mini yolda

Arama devi Google yepyeni bir Pixel akıllı telefonla karşımıza çıkabilir. Çinli sızıntı kaynağı Digital Chat Station, şirketin küçük ekranlı …

iPhone 14 Serisinin RAM Kapasiteleri Ortaya Çıktı!

ABD merkezli teknoloji devi Apple, dün gerçekleştirdiği “Far Out” isimli etkinliği kapsamında en yeni ürünlerini tanıttı. Tanıtımların parlayan …

Apple Çarşamba günü yeni AirPods Pro’yu duyuracak!

Güncellenmiş iPhone ve Watch modelleri, Apple’ın yakında gerçekleşecek “Far Out” etkinliğindeki tek yeni cihazlar olmayacak. Bloomberg’den …

Ethereum kurucusu Buterin, Bitcoin’in güvenliği konusunda endişeli!

Ethereum’un ( ETH ) kurucusu Vitalik Butern, Bitcoin’in ( BTC ) güvenliğinin uzun vadeli sürdürülebilirliği konusundaki endişelerini dile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.