Atina’dan Ankara’ya ‘uyarı’ bildirileri

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Türkiye-Yunanistan bağlantılarıyla ilgili son açıklamasının Atina’daki yankıları sürüyor. Komşu ülkenin Başbakanı Kiriakos Miçotakis ve Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, Ankara’ya yeni bildiriler gönderirken Yunanistanlı uzmanlar Ege’deki tansiyonu tartışıyor.

Davos’taki Dünya Ekonomik Forumu’na katılan Miçotakis, Türkiye-Yunanistan bağlantıları yönelik açıklamalarda bulundu. Miçotakis, “Komşularımızla konuşmayacak olan biz değiliz. Cumhurbaşkanı Erdoğan, egemenliğimizi savunmayacağımı ve milletlerarası aktörlere Türkiye’nin revizyonist bir güç üzere davrandığını belirtmeyeceğimi düşünüyorsa, o vakit yanılıyor demektir” dedi.

Miçotakis, şöyle devam etti:

“Ne yazık ki, son iki ayda, gibisi görülmemiş sayıda hava alanı ihlâline tanıklık ettik. Bu davranış hali kabul edilemez ve elimden geldiğince bu mevzuyu gündeme getireceğim. Türkiye’nin (diplomatik) müzakereleri bir halde kendi ulusal çıkarları için yarar elde etmek için kullanmaya devam etmesi yanlıştır. Sakin bir periyot istiyoruz lakin gerginliğe de biz neden olmuyoruz.”

‘TUZAĞINA DÜŞMEYECEĞİZ’

Miçotakis’in yeni açıklamaları öncesinde, Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, şöyle konuşmuştu:

“Atina, Türkiye’nin empoze etmeye çalıştığı alakaların gerginleşmesi tuzağına düşmeyecek. Dün Yunan tarafında verilen makul yanıta bağlı kalmamızı öneririm. Tıpkı halde karşılık vermeye yahut karşılıklı suçlama sürecine girmeye gerek yoktur. Gerginlik siyaseti takip etmiyoruz ve başka tarafın arzuladığı biçimde reaksiyon vermiyoruz. Kendi konumlarımız var. Alakaların gerginleşmesi tuzağına düşmeyeceğiz. Bu halde harekât etmeye karar verirsek buna Yunanistan hükûmeti karar verecektir.”

Dendias ayrıyeten, “Türkiye’nin dostlarımızla konuşmasına itirazımız yok, Türkiye’yi hiçbir şeyden dışlamak istemiyoruz lakin kurallara nazaran oynaması gerekiyor. Türk-Yunan ilgilerinde yeterli noktada değiliz. Alakaların gerginleşmeyeceği bir etaba gireceğimiz beklentisi vardı lakin beklentimiz gerçekleşmedi. Suçluluğa müsamaha göstermeyeceğiz, memleketler arası hukuku savunacağız ve ortaklarımıza Yunanistan’ın tehdit altında olduğunu, Türkiye’nin bu durumda sorumlu olduğunu öne çıkaracağız” dedi.

SICAK TEMAS TASASI

Yunanistanlı siyasetçilerin ikazları ve yeni iletileri ile birlikte Yunanistan medyası ve komşu ülkenin uzmanları dikkatlerini tekrardan Türkiye-Yunanistan ilgilerine çevirdi.

Yunanistan’ın tarihi gazetesi To Vima, son gelişmelerle ilgili olarak iktidardaki Yeni Demokrasi vekili ve milletlerarası alakalar uzmanı Dimitris Keridis’in görüşlerine başvurdu. Gazetenin ilgili haberinde, “Panteion’daki Memleketler arası Bağlar profesörü ve Yeni Demokrasi milletvekili Dimitris Kairidis, Türkiye Cumhurbaşkanı’nın Yunanistan’ı teşhir edecek bir kaza peşinde konuştuğu tarafında değerlendirmede bulunuyor. Uzman, Erdoğan’ın Miçotakis’e yönelik kelamlı sataşmasından sonra Ege’de Türkiye’nin provokatör davranışlarının tırmanışı hakkında yorumda bulundu” tabirleri dikkat çekti.

Keridis’e nazaran Atina, Ege’deki muhtemel sıcak temasa ve mülteci sorununa özel ehemmiyet atfetmek durumunda. Uzman, “Özellikle iç ekonomik baskılar, siyasi kaoslar ve büsbütün tıkanmış bir siyasi sistem nedeniyle Türkiye tarafından şu anda yaratılmakta olan öngörülemeyen ve değişken bir durum kelam konusu olduğunda, her vakit olduğu üzere tüm olasılıklar masadadır” görüşünü lisana getiriyor.

‘NEO-OSMANLI YAYILMACILIĞI GEREKSİNİMLERİ KARŞILAYABİLECEK BİR ‘GİYSİDİR’

Kathimerini gazetesiyse ilgili bir köşe yazısında, “Neo-Osmanlı yayılmacılığı, duruma bağlı olarak, birçok kişinin muhtaçlıklarını karşılayabilecek bir ‘giysi’dir. Bu yayılmacı anlayış bazen Rusya’nın, bazen Amerika’nın, bazen Avrupa’nın yahut tüm güçlerin yanında konumlanabiliyor. Bu bağlamda Ankara elbette öncelikle kendi çıkarlarını destekliyor lakin birebir vakitte öbürleri ismine ‘yerel bir bekçi’ olarak da öne çıkmaya çalışıyor” görüşü öne çıkarıldı.

Köşe yazısının devamında “Türkiye’nin Neo-Osmanlı yayılmacılığına, Atina, rastgele bir olasılığa sessizce hazırlanıyor olmasına karşın, birçok farklı nedenden ötürü benzeri bir halde karşılık veremez. Bununla birlikte, Atina üçüncü taraflardan, tahminen Lahey Adalet Divanı’nın yolunu açan bir garanti isteyebilir” denildi.

‘NATO, TÜRKİYE’Yİ GÜCENDİRMEK İSTEMİYOR’

Kelam konusu gelişmeler, Yunanistan Komünist Partisi’nin (KKE) yayın organı ‘902.gr’da da yankı buldu. ‘902.gr’ yeni gelişmelerle ilgili olarak, “Washington ve Brüksel nezdinde sorunun milletlerarası hale gelmesine karşın, Ankara’nın saldırgan davranışı yalnızca değişmedi, tersine gerginlik ABD ve AB’nin pahalı bir müttefiki gücendirmemek için provokatörlüğünü desteklemesiyle istikrarlı bir formda tırmanıyor” yorumunda bulundu.

Haberin devamında, “ABD, AB ve NATO’nun sessizliği sürüyor. Tek söz etmiyorlar” tabirlerine yer verildi.

Related Posts

AK Parti’de 2023 seçimleri için çalışmalar ağırlaştırıldı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 28 Ekim günü yaklaşık 30 bin davetlinin iştiraki ile açıklanacak olan “AK Parti’nin 2023 Vizyon …

İzmir’de sarsıntı konutları tamamlandı

İzmir’de 30 Ekim 2020’de 6,6 büyüklüğünde zelzele yaşandı. Şiddetli sarsıntı nedeniyle en çok hasar gören ilçe Bayraklı oldu. 117 vatandaşın …

Yukatel Merkezefendi-Aliağa Petkimspor: 70-79

Türkiye Sigorta Basketbol Süper Ligi’ndeki ilk hafta maçında Aliağa Petkimspor, rakip sahada Yukatel Merkezefendi Belediyesi Basket’i 79-70 yendi …

Heny Onyekuru: ‘Galatasaray’a karşı oynarken bir şeyler hissettim ama…’

Süper Lig’de Galatasaray ile 0-0 berabere kalan Adana Demirspor’da Henry Onyekuru, maç sonunda açıklamalarda bulundu. İşte Henry Onyekuru’nun …

Sivasspor – Ballkani maç biletleri satışta

Sivasspor, UEFA Avrupa Konferans Ligi G grubu maçında 06 Ekim Perşembe günü 19.45’te sahasında Ballkani’yi konuk edecek. Mücadelenin biletleri …

Biden duyurdu: Bağımsızlıklarını tanıyacağız

ABD Lideri Joe Biden, Washington’da dün başlayan ve bugün de devam eden ABD-Pasifik Adaları Ülkeleri Doruğu’nda konuştu.ABD ile Pasifik Adaları …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.