Aydın’ın birinci gastronomi kitabı tanıtıldı

Lezzetli ve sağlıklı yemekleriyle Ege’nin bir aynası olan, Aydın’ın kültürel mirasını geniş kitlelere tanıtma ve gelecek kuşaklara aktarma fikriyle ortaya çıkan ‘Aydın Gastronomisi’ kitabı, Kuruluş 1926 Restoran’da düzenlenen bir lansman ile tanıtıldı.

Kitaptan öne çıkan lezzetlerin kıssalarının anlatıldığı şef sunumları eşliğinde gerçekleşen lansmanın mesken sahipliğini; Aydın Valisi Hüseyin Aksoy yaptı. Lansmana Ayhan Sicimoğlu ve Gurme Ahmet Güzelyağdöken ile gastronomi dünyasının önde gelen pek çok ismi katıldı.

“KİTABIMIZ, BÖLGE İKTİSADINA KATKI SAĞLAYACAK POTANSİYELİ ORTAYA KOYUYOR”

Gecede konuşan Vali Aksoy; Aydın’ın birinci gastronomi kitabı olma özelliğini taşıyan bu yayın ile sağlıklı ve doğal hayat gastronomisiyle öne çıkan ilin, bu manada keşfedilmesine ve tanıtılmasına katkı sağlamayı amaçladıklarını belirtti. Vali Aksoy kelamlarını şöyle sürdürdü: “Tarih boyunca bereketli toprakları üzerinde yaşayan, birçok kültürün tesirini taşıyan Aydın mutfağı; kendine has yöresel lezzetlerini oluşturmuştur. Aydın ili, zeytiniyle ülkemizin en büyük zeytin ve zeytinyağı üreticileri ortasında yer alırken, inciri ve kestanesiyle de ülkemizde ve dünyada birinci sıralardadır. Bereketli topraklarında tabiatıyla pek çok ot, zerzevat ve meyve yetişen vilayetimizin toprak zenginliği, yemek kültürüne yansımıştır. Aydın Gastronomisi kitabı, bölgenin iktisadına de büyük katkı sağlayacağına inandığımız bu gastronomi potansiyelinin keşfedilmesi, tanıtılması ve gelecek jenerasyonlara aktarılması açısından büyük kıymet taşıyor.

“TÜRK MUTFAĞI HAFTASI’NA DA KATKI SAĞLAMAYI AMAÇLIYORUZ”

Vali Aksoy, Aydın Gastronomisi Kitabı ile ayrıyeten Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından ilan edilen ve bundan sonra her yıl kutlanacak olan ‘Türk Mutfağı Haftası’na da katkı sağlamayı amaçladıklarını vurguladı.

“AYDIN İNCİRİYLE DÜNYADA BİRİNCİ SIRADA”

Gecede, Gurme Ahmet Güzelyağdöken ve Ayhan Sicimoğlu, Aydın’ın gastronomi zenginliğini ve yemek kıssalarını anlattığı bir sohbet gerçekleştirdi. Konuşmasında “Ömür biter Ege bitmez” diyerek Ege’nin bereketli topraklarına değinen Sicimoğlu, dünyanın hiçbir yerinde zeytinyağlı yemek kültürü olmadığı; Türkiye’nin bu manada büyük bir zenginliğe sahip olduğunu lisana getirdi. Aydın incirinin ise yeniden dünya üzerinde eşsiz bir yere sahip olduğunu söyleyen Sicimoğlu, “Yurt dışındaki pazarlarda Türkiye’den en çok kuru incire rastlıyorum; o da Aydın vilayetimizden dünyaya ulaşıyor” dedi. Gurme Ahmet Güzelyağdöken ise, coğrafyanın çok bereketli olduğunu; medeniyetler boyunca da Aydın’ın bu bereketli toprakları nedeniyle tercih edildiğini söyledi. Aydın’daki ot zenginliğinin ise lezzet çeşitliliğine çok büyük katkı sağladığını lisana getirdi.

Lansmanda, börülce ekşilemesinden Aydın gevreğine, zeytinyağlı kuru incirden sabuniye lokumuna kadar Aydın’a has lezzetler tadıldı. Gece, zeybek gösterisiyle son buldu.

BİRBİRİNDEN GÜZEL 117 TANIM VE KISSALARI BİR ORTADA

Birçok özel yöresel lezzetin yer aldığı kitapta; yağlı kesikten cingen pilavı’na, dalama tandırından kulak çorbasına, Nazilli pidesinden turp otu ekşilemesine, kedirgen kavurmasından kabak karnıyarığa, ekmek dolmasından topalak aşına kadar Aydın’ın yemek kültürünü yansıtan çok özel tarifler bulunuyor. Orjinal tanımların yanı sıra yemek kıssalarının anlatıldığı kitapta, tam 117 tanım özel fotoğraflarla sıralanıyor.

GASTRONOMİ DÜNYASININ ÖNDE GELEN İSİMLERİNİN KATKILARIYLA HAZIRLANDI

Aydın Valisi Hüseyin Aksoy’un talimatıyla, Aydın Vali Yardımcısı Mustafa Hulusi Arat liderliğinde büyük emek ve titizlikle hazırlanan kitap; Yayın Koordinatörü Reyhan Gülpınar, İstanbul Gastronomi kurucusu ve Gastronomi Editörü Sabriye Kocabalkan, Adnan Menderes Üniversitesi Aşçılık Programı Öğretim Üyesi Dr. Emrah Köksal Sezgin, Esnaf Lokantası İşletmecisi Hayrettin Dincil, Yöresel Yemek Danışmanı Azize Gülpınar, Araştırmacı Havva Çetintürk ve Cansu Öztürk’den oluşan bir takım tarafından hayata geçirildi.

Gurme ve Yemek Araştırmacısı Ali Gökçen Adar, Gurme Ahmet Güzelyağdöken ve Şef Mehmet Yalçınkaya ise yazıları ile kitaba katkı sağladı.

Heredot’un “Gökyüzünün altındaki en hoş kent” diye anlattığı, üzerinde birçok medeniyetin yaşadığı, 23 antik kentiyle görkemli bir tarihe konut sahipliği yapan Aydın, Ege’nin her devirde yıldızı parlayan sembol kentlerinin başında geliyor.

Dayanılmaz bir gastronomi zenginliğine sahip Aydın’ın; Evliya Çelebi’nin de seyahatnamesinde kelam ettiği üzere dağlarından yağ, ovalarından bal akıyor. Güler yüzlü insanları, birbirinden hoş koyları, tatil beldeleri, el sanatları ve tarihiyle de bir yeryüzü cenneti olan Aydın, gastronomi manasında ülkemizin değerli bir potansiyelini yansıtıyor.

Related Posts

İlkay Gündoğan eşi kim, Türk mü, İtalyan mı?

Manchester City’de başarılı bir sezon geçiren İlkay Gündoğan, baba ocağı olan Balıkesir’in Dursunbey ilçesinde kır düğünü yaptı. Fas asıllı …

Gençlik fotoğrafını paylaşan Demet Şener’den ‘estetik’ yorumuna yanıt!

Çocukları İrem ve Ömer’in babası İbrahim Kutluay ile 2005–2018 yılları arasında evli kalan Demet Şener, Haziran 2019’da dünyaevine girdiği Cenk …

Binanın Doruğuna Dağ İnşa Etmek Mi? İşte Görgüsüz Milyonerler Tarafından İnşa Edilen 10 Çılgın Yapı

Yarın bir milyon dolar kazanacak olsaydın, ne alırdın? Bir konut? Otomobil? Ayrıyeten borçlarınızı ödeyebilir, yeni bir TV alabilir ve …

Babasının izinde

Sabah yazarı Bülent Cankurt bu haftaki köşe yazısında Acun Ilıcalı ve Zeynep Yılmaz çiftinin kızı olan Leyla Ilıcalı’nın üniversite hayatını ABD …

Batman’da Kürt şair Cegerxwîn’in büstü kaldırıldı

Halkların Demokratik Partisi (HDP), Kürt müellif ve şair Cegerxwîn’in Kine Em Parkı’nda bulunan büstünün kaldırılmasına reaksiyon gösterdi. HDP …

Bahçeli, MHP TBMM Grup Toplantısı’nda konuştu: (2)

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, “TÜSİAD’ın menşei ve mensubiyet duyduğu ülke neresidir? Bir kez olsun milli olun, bir kez olsun Türkiye’nin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.