Bakan Varank açıkladı Yerli patent müracaatları arttı

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, yazılı açıklamasında TÜRKPATENT’e bu yılın birinci yarısında yapılan sınai mülkiyet müracaatlarına ait değerlendirmelerde bulundu.

Söz konusu periyotta coğrafik tescil sayısının 1149’a ulaştığını bildiren Varank, “Yılın birinci yarısında TÜRKPATENT’e 3 bin 657 patent, 3 bin 229 yararlı model, 87 bin 932 marka, 31 bin 965 tasarım olmak üzere toplam 126 bin 783 yerli sınai mülkiyet başvurusu yapıldı.” bilgisini verdi.

Varank, ocak-haziran devrinde geçen yılın tıpkı devrine nazaran yerli patent müracaatlarının yüzde 3 arttığına işaret ederek yerli yararlı model müracaatlarında yüzde 34, yerli tasarım müracaatlarında da yüzde 28 artış gerçekleştiğini aktardı.

Yerli sınai mülkiyet tescil sayılarına bakıldığında da dikkat alımlı artışlar görüldüğünü vurgulayan Varank, “Ocak-haziran devrinde yerli patent tescil sayısı yüzde 11 artarak 1719’a, yerli yararlı model tescil sayısı yüzde 38 artarak 1273’e ulaştı. Bu periyotta yerli marka tescil sayısında yüzde 50 artış yaşandı ve 70 bin 603 marka tescili yapıldı. Yerli tasarım tescil sayısı da yüzde 38 artarak 31 bin 589’a çıktı.” değerlendirmesinde bulundu.

Varank, ocak-haziran ortasında Mercedes-Benz Türk’ün 112, ASELSAN’ın 71 ve Arçelik’in 61 olmak üzere en fazla patent başvurusu yapan kuruluşlar olduğunu bildirdi.

Coğrafi işaret müracaatlarında da değerli artışlar kaydedildiğini vurgulayan Varank, “Coğrafi işaret müracaatları, 2022’nin birinci 6 ayında geçen yılın tıpkı devrine oranla yüzde 120 arttı. Bu periyotta 163 coğrafik işaret tescili yapıldı. ” tabirlerini kullandı.

Başvurularda öne çıkanlar

TÜRKPATENT’in 2022 yılı birinci 6 ay istatistiklerine bakıldığında patent müracaatında bulunan birinci 50 kuruluş ortasında 14 üniversite yer aldı. Üniversiteler tarafından 333 patent ve yararlı model başvurusu yapıldı. En fazla patent başvurusu yapan üniversiteler ortasında birinci sırayı 17’şer müracaatla Yıldız Teknik Üniversitesi ve İstanbul Gelişim Üniversitesi paylaşırken ikinci sırada 13 müracaat ile Erciyes Üniversitesi, üçüncü sırada ise 12’şer müracaat ile İstanbul Teknik Üniversitesi, Üsküdar Üniversitesi ve Ege Üniversitesi yer aldı.

Sınai mülkiyet müracaatlarının vilayetlere nazaran dağılımında ise patent müracaat sayılarında sıralama İstanbul, Ankara, Bursa şeklinde gerçekleşirken marka ve yararlı model müracaat sayılarında İstanbul, Ankara, İzmir, tasarım müracaatlarında da İstanbul, Bursa ve Ankara ilk üç sırayı aldı. En fazla coğrafik işaret başvurusu yapan vilayetler, Balıkesir, Hakkari ve Malatya (16) olurken bu vilayetleri Bursa (15) ile Konya ve Sakarya (7) takip etti.

AB tescilli coğrafik işaret sayısı 8’e çıktı

​​​​​​​Giresun tombul fındığının tesciliyle birlikte Türkiye’nin Avrupa Birliği nezdinde tescilli coğrafik işaret sayısı da 8’e yükseldi. Daha evvel de Antep baklavası, Aydın inciri, Aydın kestanesi, Bayramiç beyazı, Malatya kayısısı, Milas zeytinyağı ve Taşköprü sarımsağı, coğrafik işaret almıştı.

Varank’ın açıkladığı en fazla patent başvurusu yapan kuruluşların sıralaması şu halde:

“Mercedes-Benz Türk: 112, ASELSAN: 71, Arçelik: 61, Tırsan Treyler: 49, Vestel Beyaz Eşya: 47, Bilim İlaç: 41, Vestel Elektronik: 37, Türk Telekom: 25, Femaş Metal: 21, Sanovel İlaç: 21, TUSAŞ: 18.”

Related Posts

Sıfır araç almak isteyenler dikkat! Hyundai i10 modellerinde dev kampanya: Eylül’de al Nisan’da ödemeye başla!

Sıfır arabalardaki fiyat artışı cep yakmaya devam ediyor. Bilhassa dünya genelinde yaşanan cip krizi ikinci el araba fiyatlarında da artışa neden …

Fenerbahçe Başkanı Ali Koç’un annesi Çiğdem Simavi’nin dileği

Fenerbahçe Başkanı Ali Koç’un annesi Çiğdem Simavi, oğluyla ilgili “Ali, çocukluğundan beri çok özeldir. Çok üzülüyorum, çok yoruluyor …

Can Tanrıyar bu sefer baltayı taşa vurdu: Petek Dinçöz’ün ahı tuttu

Son yıllarda özel hayatı, içine düştüğü borç sarmalı, alacaklılara karşı tehdit ve şantaj içerikli paylaşımları ile gündeme gelen magazinci …

Dokumacılık bölümü kış döneminde stoklarını hazırladı

İstanbul’da toptancı dokumacılık merkezlerinden biri olan Merter dokuma merkezi, kış dönemi hazırlıklarını tamamladı. Merkez Avrupa’ya ve yüklü …

CHP’li Ömer Fethi Gürer: Manda sayısı tekrar 185 bin 574’e düştü

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, TBMM’ye verdiği soru önergesinde, Vahit Kirişci’ye Türkiye’deki manda varlığını sordu. Gürer, Kirişci …

Elektrik fiyatları ne kadar oldu? (17 Eylül 2022)

Enerji Piyasaları İşletme AŞ datalarına nazaran, spot elektrik piyasasında süreç hacmi bugün düne nazaran yüzde 23,2 azalışla 1 milyar 437 milyon …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.