Dikkat: Bu Altcoin’ler İçin Düzenleyici Klavuz Çıktı!

Geçen ay Terra kazası patlak verdi. Sonra, tüm odak stablecoin’ler üzerine kaydı. Birçok kişi, bu altcoin projeleri üzerinde düzenleyici kontrol çağrısında bulundu. Çarşamba günü, bir New York düzenleyicisinden, düzenleyici rehberlik şeklinde stablecoin düzenlemesine yönelik bir adım geldi.

Bu altcoin projelerini düzenlemek için temel kriterler belirlendi

New York Eyaleti Finansal Hizmetler Departmanı (DFS) müfettişi Adrienne Harris, bu konuda yeni bir düzenleyici kılavuz yayınladı. Kılavuz, DFS tarafından düzenlenen kuruluşlar tarafından verilen ABD Doları destekli stablecoin’ler için temel kriterleri belirliyor. Konuya ilişkin olarak Harris şu açıklamayı yaptı:

DFS, 2018’de New York’ta ihraç edilmek üzere USD destekli ilk stablecoin’leri onayladı. Bu zamandan beri, düzenlemeye tabi kuruluşlarımız ihtiyatlı rezerv gereksinimlerini karşılamak, tüketicileri korumak ve çıkarılan kripto paraların istikrarını sağlamak için rutin tasdikler sağlamak zorunda kaldı.

Kılavuzun, New York’ta USD destekli stablecoin’leri çıkarmak isteyen sanal para şirketleri için kriterler oluşturduğunu açıkladı. Bu çerçevede stablecoin’in bir varlık rezervine tam desteğinin yönü, düzenleyici kılavuzda vurgulanıyor. Stablecoin’lere örnek verecek olursak: Tether (USDT), Binance USD (BUSD), USD Coin (USDC). Bunların yanına çöken Terra USD (USDT)’yi de ekleyebiliriz.

“Tüm stablecoin’leri desteklemek için rezerv varlıklar gerekli”

Hazırlanan kılavuz, bu tür altcoin projelerinin düzenlemesine ilişkin kriterleri belirledi. Bu kriterlerden ilki, tokenlerin bir varlık rezervi tarafından tamamen desteklenmesini içeriyor. Bu, rezervin piyasa değerinin en azından stablecoin’in tüm bekleyen birimlerinin nominal değerine eşit olduğu anlamına geliyor.

Ayrıca, yedek varlıklar, ihraç eden kuruluşun tescilli varlıklarından açıkça ayırt edilmeli. Daha da önemlisi, varlıklar ABD eyaleti veya federal olarak yetkilendirilmiş saklama kurumları ve/veya varlık saklama görevlileri nezdinde gözetim altında tutulmalı.

Kılavuz ayrıca, rezervde saklanacak çeşitli varlık türlerinin sınırlarını da çizdi. Koşullara tabi olarak ABD hazine bonolarına, ters repo anlaşmalarına izin veriliyor. Kılavuz’da şu ifadelere yer veriliyor:

Rezerv, bağımsız bir Yeminli Mali Müşavir tarafından ayda bir kez yönetimin iddialarının incelenmesine tabi olmalı.

Kriptokoin.com haberlerinde takip ettiğiniz üzere, Terra (LUNA) çöküşü piyasaya ciddi zarar verdi. Şimdi Terra (LUNA) çöküşü gibi olayların tekrarlanmamasını sağlamak amaçlanıyor. Bunun için çerçeve ayrıca rezervin düzenli olarak gözden geçirilmesini zorunlu tutuyor.

Kılavuzun amacı, genellikle Dolar tarafından desteklenen stablecoin’ler için geçerli olacak. Ayrıca kılavuz, bu kapsamda temel gereksinimleri ortaya koymayı amaçlıyor. Bu düzenleyici çerçeve yalnızca New York merkezli kuruluşlar için geçerli olacak. Bununla birlikte, bu emsal başka yerlerde de çoğaltılabilir.

Related Posts

Sıfır araç almak isteyenler dikkat! Hyundai i10 modellerinde dev kampanya: Eylül’de al Nisan’da ödemeye başla!

Sıfır arabalardaki fiyat artışı cep yakmaya devam ediyor. Bilhassa dünya genelinde yaşanan cip krizi ikinci el araba fiyatlarında da artışa neden …

Fenerbahçe Başkanı Ali Koç’un annesi Çiğdem Simavi’nin dileği

Fenerbahçe Başkanı Ali Koç’un annesi Çiğdem Simavi, oğluyla ilgili “Ali, çocukluğundan beri çok özeldir. Çok üzülüyorum, çok yoruluyor …

Can Tanrıyar bu sefer baltayı taşa vurdu: Petek Dinçöz’ün ahı tuttu

Son yıllarda özel hayatı, içine düştüğü borç sarmalı, alacaklılara karşı tehdit ve şantaj içerikli paylaşımları ile gündeme gelen magazinci …

Dokumacılık bölümü kış döneminde stoklarını hazırladı

İstanbul’da toptancı dokumacılık merkezlerinden biri olan Merter dokuma merkezi, kış dönemi hazırlıklarını tamamladı. Merkez Avrupa’ya ve yüklü …

CHP’li Ömer Fethi Gürer: Manda sayısı tekrar 185 bin 574’e düştü

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, TBMM’ye verdiği soru önergesinde, Vahit Kirişci’ye Türkiye’deki manda varlığını sordu. Gürer, Kirişci …

Elektrik fiyatları ne kadar oldu? (17 Eylül 2022)

Enerji Piyasaları İşletme AŞ datalarına nazaran, spot elektrik piyasasında süreç hacmi bugün düne nazaran yüzde 23,2 azalışla 1 milyar 437 milyon …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.