Ekonomim yazarı Oğuz: Geçim ekonomisinin olası maliyeti 200-300 milyar dolar

Ekonomim yazarı Şeref Oğuz, sabit gelirlilere iş ve aş sağlamanın ve onları enflasyonun doğurduğu gelir adaletsizliğinden kurtarmanın olası maliyetinin 200-300 milyar doları bulabileceğini hesapladı.

Oğuz, seçim döneminde ittifakların adeta vaat yağdırdığını belirterek seçim ekonomisinin maliyetinin 50-70 milyar dolar arasında olabileceğini yazdı.

Şeref Oğuz ayrıca yerel seçimlerden sonra ekonomide kapsamlı reformların yapılacağını düşünüyor. Oğuz, “Tıpkı yanlış bir inanış olan “iki bayram arası evlenilmez” sözündeki gibi; “iki seçim arası enflasyonla mücadele edilmez.” Biliyoruz ki kim kazanırsa kazansın dövizde, faizde geri adım atılacaktır. Bu ikisinin rakamları son derece yanlış yerde durmaktadır ve onları düzeltirken ister istemez; enflasyonda ipin ucu bir kez daha 3 hanelere doğru kaçırılacaktır.

Peki çözüm? 2024 Martı ndaki yerel seçim sandıkları kalktıktan sonra, iktidarda kalanlar, ekonomik diyeti uygulamaya ancak başlayabilecek ve biz ancak o tarihten sonra sorunlara sağlıklı, kapsayıcı, akılcı, gerçekçi çözümler üretebileceğiz.” değerlendirmesini yaptı.

Yazının tamamı için  

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir