Hipertansiyon hastalarının sayısı 30 yılda ikiye katlandı

Dünya genelinde, yüksek kan basıncı olarak da bilinen ve kalp, beyin, böbrek ve öteki hastalık risklerini kıymetli ölçüde artıran hipertansiyon hastalığıyla yaşayan kişi sayısı 30 yılda iki katına çıkarak 1,28 milyara ulaştı.

Dünya Sıhhat Örgütünün (DSÖ) 1990-2019 devrine ilişkin datalarına nazaran, 30 yılda iki katına çıkarak 1,28 milyara ulaşan hipertansiyon hastalarının 700 milyonundan fazlası tedavi edilmedi.

DSÖ’nün yayımladığı, Imperial College London tarafından yürütülen araştırmada, 30-79 yaş aralığındaki hipertansiyon hastalarının sayısının 30 yılda 650 milyondan 1,28 milyara yükseldiği belirtiliyor. Birebir müddette dünya nüfusu 5.25 milyardan 7.6 milyara yükseldi.

Dünya çapındaki mevt ve hastalıkların en değerli nedenlerinden biri olan hipertansiyon, kan basıncı ölçümüyle tespit edilebiliyor ve tedavisi ekseriyetle düşük maliyetli ilaçlarla sağlanabiliyor.

Araştırmada, hastalığın oranının yüksek gelirli ülkelerde azalırken, dar yahut orta gelirli ülkelerde arttığı tabir ediliyor.

Kanada, Peru ve İsviçre, dünyadaki en düşük hipertansiyon hastası oranına sahip ülkeler olurken, en yüksek oranlar bayanlarda Dominik Cumhuriyeti, Jamaika ve Paraguay; erkeklerde Macaristan, Paraguay ve Polonya’da görülüyor.

Hipertansiyon hastası kişi sayısı artmasına karşın nüfus artışı ve yaşlanma sebebiyle hipertansiyon hastalarının genel nüfustaki yüzdesinde çok az değişim kaydedildi.

TEDAVİ İMKANLARINDA GLOBAL EŞİTSİZLİK

Çalışma, hastalığa sahip 580 milyon kişinin teşhis konulmadığı için durumlarından habersiz olduğunu; hipertansiyonu olan şahısların yarısından fazlasının (720 milyon) gereksinim duydukları tedaviye ulaşamadığını gösterdi.

Hipertansiyonu olan yetişkinlerin yarısından azı (yüzde 42) teşhis ve tedavi görürken, hastalığa sahip 5 yetişkinden 1’i (yüzde 21) bunu denetim altına alabildi.

Hipertansiyon hastalığının tesirli formda tedavi edildiği ülkeler Kanada, İzlanda ve Güney Kore olurken, sahra altı Afrika, Asya’nın orta, güney ve güneydoğu bölgeleri ile Pasifik Adası ülkelerindeki hastaların tedaviye ulaşmakta zorluk çektiği belirtildi.

Hipertansiyonun tedavi imkanlarındaki bölgesel farklılıklar nedeniyle hastalığın tedavi imkanlarında global eşitsizlik olduğu söz edildi.

HİPERTANSİYON BEYNE ZİYAN VERİYOR

Tıp mecmuası “The Lancet”te yayımlanan araştırmaya nazaran ise hipertansiyonun 30 ve 40’lı yaşlarda beyne ziyan verdiği tespit edildi.

Hastalığın orta yaşlarda görülmesinin, daha sonra ortaya çıkan kan damarlarındaki hasar ve beynin küçülmesine sebep olabileceği belirtildi.

Uzmanlar, bu devirde görülen hipertansiyonun beyin hasarını hızlandırdığını tabir ediyor.

Related Posts

Hadiseler artmadan önleminizi alın

Okulların açılmasına kısa bir mühlet kala salgının seyri merak konusu… Olayların yükselişe geçebileceğini belirten Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr …

Kahve limon sıcak su ne işe fayda? Baş ağrısını kısa müddette tedavi eden kür tarifi!

Baş ağrısı, gerilim, yorgunluk ve mevsimsel hastalık üzere nedenlerden halk ortasında çabucak hemen herkesin çektiği bir rahatsızlıktır. Kahve …

Uzmanından ‘hepatit’ uyarısı: ‘1998’den evvel doğanlar kesinlikle test yaptırsın’

28 Temmuz Dünya Hepatit Günü hasebiyle Viral Hepatitle Savaşım Derneği ve Türk Karaciğer Araştırmaları Derneği (TKAD) iş birliğinde TKAD Binası …

Bilim insanları açıkladı: “Yetersiz uyku, hayatınızı olumsuz etkiler”

Uykunun sıhhate tesirlerini araştıran bilim insanları uyku ve beyin ortasındaki bağlantıya dikkat çekerken, yetersiz uyumanın gündelik hayatta …

Kurban kesiminde çocuklara dikkat

Kurban Bayramı’nın Müslüman âleminin dini gereklerini yerine getirdiği, tüm ailelerin bir araya geldiği, kalabalık sofraların kurulduğu …

Van’da kanser hastaları için radyoaktif iyot tedavisine başlandı

Bölgede yaklaşık 3 milyon vatandaşa sağlık hizmeti veren Dursun Odabaşı Tıp Merkezi, onkoloji vakaların tedavisinde de önemli bir başarı sağlıyor …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.