İsrail Başbakanı Bennett: Bayrak yürüyüşünün rotasında değişiklik yapılmayacak

İsrail Başbakanlık ofisinden yapılan yazılı açıklamaya nazaran, Başbakan Bennett 29 Mayıs’ta düzenlenecek bayrak yürüyüşü ile ilgili Kamu Güvenlik Bakanı, Polis Genel Komiseri, Polis Teşkilatı Kudüs Bölge Sorumlusu, Başbakanlık Askeri Sekreteri ve kimi üst seviye yetkililerin de katıldığı bir telekonferans görüşmesi gerçekleştirdi.

Görüşmede Bennett, bayrak yürüyüşünün inançlı bir halde yapılması için polisin hazırlıkları, istihbarat çalışmaları, alandaki güçlere yapılan destekler konusunda bilgi aldı.

Bennett, bayrak yürüyüşünün onlarca yıl evvel nasıl yapıldıysa birebir biçimde Doğu Kudüs’ün Eski Kent bölgesindeki belirlenen rota üzerinden yapılacağını kaydetti.

Filistin idaresi ve Hamas yürüyüşün güzergahı konusunda uyardı

Hamas ve Filistin idaresi, İsrail’i, fanatik Musevilerin 29 Mayıs’ta düzenleyeceği provokatif “bayrak yürüyüşünün” Doğu Kudüs güzergahına müsaade verilmesi konusunda uyarmıştı.

Hamas Siyasi Ofis Lideri İsmail Heniyye, 22 Mayıs’ta, İsrail’in, fanatik Yahudi yerleşimcilerin provokatif “bayrak yürüyüşünün” işgal altındaki Doğu Kudüs güzergahına müsaade vermesinin birtakım sonuçları olacağı ihtarında bulunmuştu.

Filistin Devlet Başkanlığı Sözcüsü Nebil Ebu Rudeyne de 25 Mayıs’ta yaptığı açıklamada, “İsrail, Eski Kudüs’te yürüyüş gerçekleştirme konusunda ısrar ederek, Filistin halkının ve liderliğinin direniş ve meydan okuma konusundaki kararlılığını bir kere daha hafife alıyor.” tabirlerini kullanmıştı.

Doğu Kudüs’te çok sağcı kümelerin “bayrak yürüyüşü”

Çok sağcı fanatik Yahudi yerleşimciler, 1967’de İsrail’in Doğu Kudüs’ü işgal etmesi hasebiyle her yıl mayıs ayında “bayrak yürüyüşü” düzenliyor.

Geçen yılki yürüyüşte Yahudi yerleşimciler “Araplara ölüm” sloganları atmış, İsrail polisi de bölgedeki Filistinlilere güç kullanarak müdahale etmiş ve onlarca kişiyi yaralamıştı.

Yürüyüş, abluka altındaki Gazze Şeridi’nden fırlatılan roketler ve Kudüs’te çalan sirenlerle yarıda kesilmişti.

İsrail’in Gazze Şeridi’ne 10 Mayıs 2021’de başlattığı ve 21 Mayıs’ta sona eren taarruzlarında 250’den fazla Filistinli hayatını kaybetmiş, binlerce Filistinli de yaralanmıştı.

Related Posts

ABD’li sözcüden Yunanistan açıklaması: Tansiyonu artırabilecek aksiyonların vakti değil

Yunanistan’ın memleketler arası hukuka karşıt formda Ege’deki GASA kapsamında bulunan Midilli ve Sisam adalarına zırhlı araçlar sevk ettiği …

Finlandiya’ya geçmek isteyen Rusları engellemek için çit inşa edilmesi isteniyor

Yerel basındaki haberlere nazaran, Finlandiya Hudut Muhafızlarınca sunulan raporda, “güvenlik ortamında görülen değişiklikler” nedeniyle Rusya …

İstanbul polisinden uyuşturucu operasyonu: Polis lağımdan kokain çıkarttı

Olay, evvelki gün gece saatlerinde Zeytinburnu Yeşiltepe Mahallesi’nde meydana geldi. Edinilen bilgiye nazaran, gece saatlerinde uygulama yapan …

KPSS sabah oturumu başladı

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezince (ÖSYM) 31 Temmuz’da düzenlenen oturumlarının iptal edilmesinin akabinde ertelenen Kamu İşçi Seçme İmtihanı …

Kaftancıoğlu gördüğü manzarayla sarsıldı

Hakkında verilen siyasi yasakla gündeme gelen CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, İstanbul Bağcılar’daki Mahmutbey Mahallesi’ndeki …

Küçük Ahmet’ten görenleri duygulandıran selam

Kayseri’de yaşayan 8 yaşındaki Ahmet Yasin Biberci, judo idmanından sonra yaşadıkları apartmana geldi. Asansöre bineceği sırada apartmanda asılı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.