JP Morgan’dan Metaverse Tahmini: Bunlar Patlayacak!

Şu anda Çin’in katı düzenlemelerine rağmen, JPMorgan analistleri metaverse oyunlarının ülkede yükseleceğini tahmin ediyor.

JPMorgan analistleri, Çin’in metaverse oyun piyasasında patlama bekliyor

Tencent, Netease ve Bilibili gibi şirketler, 100 milyar dolarlık hedef doğrultusunda JPMorgan analistlerinin ilk tercihleri. Şu anda çok sayıda şirket, metaverse ve yeni trendleri yakından takip ediyor. Piyasa belirsiz bir şekilde tanımlanmış olsa da, bazıları büyüme için gerçek fırsatlar olduğunu söylüyor. Çin’in kripto yasalarının getirdiği mevcut kısıtlamalara rağmen, JPMorgan analistleri bu sektörde önemli bir patlama olasılığı olduğunu öngörüyor.

JPMorgan analistleri, Çin’de bu sektöre öncülük edecek en iyi endüstrileri seçti. Bunlar arasında, ülkedeki bir başka büyük oyun şirketi olan Netease ve yapay zeka ve çevrimiçi oyun hizmetleri sağlayan bir holding olan Tencent yer alıyor. JPMorgan ayrıca Agora ve China Mobile’dan da bahsetti. Öneriler, bu işletmelerin sosyal medya ve oyun açısından büyümesine yönelik standartlara dayanmaktadır. Bununla ilgili 7 Eylül’de yayınlanan rapora göre:

Mobil internet ve yapay zekanın son beş ila on yıldaki büyümesi, bir şirketin teknoloji ekosisteminin bir alanındaki rekabet avantajının, hissedarlar için uzun vadeli değer yaratmayı belirleme açısından, faaliyet gösterdiği yerden sıklıkla daha önemli olduğunu göstermektedir.

Metaverse oyun piyasanın 44 milyar dolardan 131 milyar dolara yükseleceği tahminler arasında. Neredeyse üç katına çıkacağı ve birçok geleneksel oyun şirketinin zaten buna girmeye çalıştığı öngörülmektedir.

İşletmeleri ve görevleri dijitalleştirme

Bu projeksiyonlar, büyük ölçüde metaverse’ün insanların gelecekte kendilerini ve işlerini nasıl yürüteceklerini değiştireceği varsayımına dayanıyor. Finansal kuruma göre, kişi başına çevrimiçi olarak harcanan ortalama sürenin, mevcut 6,6 saatlik değerinden iki katına çıkacağı tahmin ediliyor.

Bir diğer açıdan, Çin pazarının genişlemesi görünüşte önemli miktarda işletme ve hizmeti de içeriyor. Fiziksel aktivitelerin dijitalleştirilmesi, dijitale geçmek isteyen işletmeler için 4 trilyon dolarlık bir pazar yaratarak daha da fazla katkıda bulunacak. Metaverse ile ilgili bu hizmetler için piyasa 27 milyar dolar olacak.

Metaverse piyasanın aşması gereken engeller

Ancak tüm çabaların iş açısından ne kadar pratik olacağı belirsizliğini koruyor. JPMorgan analistleri, şirketleri hisse senedi alımları olarak adlandırmadan, Baidu’nun sanal XiRang dünyası ve Baidu destekli iQiyi, NetEase ve Bilibili tarafından sanal gerçeklik geliştirme gibi Çin’de devam eden bir dizi başka metaverse projesini açıkladı.

Analistler, sanal gerçeklik cihazlarının şu anda uzun süre kullanılamayacak kadar ağır olduğunu söyledi. Ayrıca, cloud bilişim yetenekleri ile metaverse içeriğinin sınırlı kaldığını eklediler. JP Morgan analistlerine göre:

Metaverse’in ‘mükemmel formunun’ elde edilmesinin onlarca yıl alabileceğini düşünüyoruz. Metaverse için muazzam olduğuna inanırken, üstesinden gelinmesi gereken çeşitli teknolojik engeller olduğuna inanıyoruz.

Kriptokoin.com‘dan takip ettiğiniz üzere, JPMorgan geçen hafta bazı altcoin’ler hariç diğerlerinin yok olacağını söylemişti.

Related Posts

Sıfır araç almak isteyenler dikkat! Hyundai i10 modellerinde dev kampanya: Eylül’de al Nisan’da ödemeye başla!

Sıfır arabalardaki fiyat artışı cep yakmaya devam ediyor. Bilhassa dünya genelinde yaşanan cip krizi ikinci el araba fiyatlarında da artışa neden …

Fenerbahçe Başkanı Ali Koç’un annesi Çiğdem Simavi’nin dileği

Fenerbahçe Başkanı Ali Koç’un annesi Çiğdem Simavi, oğluyla ilgili “Ali, çocukluğundan beri çok özeldir. Çok üzülüyorum, çok yoruluyor …

Can Tanrıyar bu sefer baltayı taşa vurdu: Petek Dinçöz’ün ahı tuttu

Son yıllarda özel hayatı, içine düştüğü borç sarmalı, alacaklılara karşı tehdit ve şantaj içerikli paylaşımları ile gündeme gelen magazinci …

Dokumacılık bölümü kış döneminde stoklarını hazırladı

İstanbul’da toptancı dokumacılık merkezlerinden biri olan Merter dokuma merkezi, kış dönemi hazırlıklarını tamamladı. Merkez Avrupa’ya ve yüklü …

CHP’li Ömer Fethi Gürer: Manda sayısı tekrar 185 bin 574’e düştü

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, TBMM’ye verdiği soru önergesinde, Vahit Kirişci’ye Türkiye’deki manda varlığını sordu. Gürer, Kirişci …

Elektrik fiyatları ne kadar oldu? (17 Eylül 2022)

Enerji Piyasaları İşletme AŞ datalarına nazaran, spot elektrik piyasasında süreç hacmi bugün düne nazaran yüzde 23,2 azalışla 1 milyar 437 milyon …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.