Kara para soruşturması: Binance’ten şirket kayıtlarını istediler

ABD’li federal savcılar, dünyanın en büyük kripto para süreç platformu Binance’ten şirketin kara para aklamanın önlenmesine dair kontrollerle ilgili kapsamlı iç kayıtlarını göndermesini talep etti.

ABD’li federal savcılar, dünyanın en büyük kripto para süreç platformu Binance’ten şirketin kara para aklamanın önlenmesine dair kontrollerle ilgili kapsamlı iç kayıtlarını göndermesini talep etti.

Reuters’ın gördüğü ve 2020’nin sonunda yazılmış talebe nazaran, savcılar tıpkı vakitte şirketin genel müdürü ve kurucusu Changpeng Zhao’nun dahil olduğu kara para aklama kontrolleriyle ilgili yazışmaları da istediler.

ABD Adalet Bakanlığı’nın kara para aklama departmanı, Binance’ten, şirketin yasa dışı süreçleri tespit ettiği ve ABD’li müşterilerin yaptığı süreçler konusunda Zhao, öbür 12 yönetici ve ortaklarının dahil olduğu iç yazışmaları istekli olarak teslim etmesini istedi.

Bakanlık ayrıyeten “belgeler yok edilsin, değiştirilsin ya da Binance belgelerinden kaldırılsın” yahut “ABD’den transfer edilen” komutlarını içeren şirket kayıtlarını talep etti.

GİZLİLİK YASASINI İHLAL EDİP ETMEDİĞİNE BAKILIYOR

Soruşturmaya yakın dört kaynağa nazaran, daha evvel açıklanmamış olan Aralık 2020 tarihli talep, Binance’in ABD mali kabahat maddelerine uygunluğuna dair Adalet Bakanlığı’nın devam etmekte olan soruşturmasının bir kesimi.

Kaynaklara nazaran, ABD’li yetkililer Binance’in ABD Banka Kapalılığı Yasası’nı ihlal edip etmediğini soruşturuyorlar.

Buna nazaran, şayet kripto para şirketleri ABD’de büyük çaplı ticari faaliyetler gösteriyorsa, Hazine Bakanlığı’na kayıt olmaları ve kara para aklamanın önlenmesine dair şartlara riayet etmeleri gerekiyor.

ABD’nin finansal sisteminin yasa dışı finansmandan korunması için çıkartılmış bu yasa, ihlal edilmesi durumunda 10 yıla kadar mahpus cezası öngörüyor.

İŞLEM HACMİ 2 TRİLYON DOLARDAN FAZLA

Reuters, Adalet Bakanlığı bünyesindeki mali hata departmanının talebine Binance ve Zhao’nun nasıl reaksiyon verdiğine ait bir bilgi elde edemedi.

Ancak Binance’in Baş Bağlantı Yöneticisi Patrick Hillmann, Reuters’ın sorularına verdiği cevapta, “Dünyanın her yerinde düzenleyiciler, sanayiyi daha yeterli anlamak için her büyük kripto para süreç platformuna ulaşıyorlar. Bu, düzenlemelere tabi kuruluşların hepsi için standart bir süreçtir ve düzenleyici kurumların mümkün sorularını yanıtlamak için onlarla nizamlı olarak çalışıyoruz” diye belirtti.

Çin’de doğup Kanada’da eğitim gören Zhao’nun 2017’de Shanghai’da kurduğu Binance, temmuz ayı prestijiyle global kripto para pazarının yarısından birçoklarına hakim durumda.

Şirketin temmuzdaki süreç hacmi 2 trilyon dolardan fazlaydı. (REUTERS)

Related Posts

İstanbul Havalimanı rekor tazeledi: 47 milyon yolcu

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, dün toplumsal paylaşım sitesi “Twitter” hesabından, “İstanbul Havalimanı yüz yıllık rakiplerini …

TOKİ 250 bin konutu 2 yıl içinde bitirecek

Cumhurbaşkanı Erdoğan TOKİ’nin 2 yıl içinde 250 bin konut yapacağını duyurdu. Lakin TOKİ’nin Aralık 2019’da kelamını verdiği 100 bin toplumsal …

Sıfır araç almak isteyenler dikkat! Hyundai i10 modellerinde dev kampanya: Eylül’de al Nisan’da ödemeye başla!

Sıfır arabalardaki fiyat artışı cep yakmaya devam ediyor. Bilhassa dünya genelinde yaşanan cip krizi ikinci el araba fiyatlarında da artışa neden …

Fenerbahçe Başkanı Ali Koç’un annesi Çiğdem Simavi’nin dileği

Fenerbahçe Başkanı Ali Koç’un annesi Çiğdem Simavi, oğluyla ilgili “Ali, çocukluğundan beri çok özeldir. Çok üzülüyorum, çok yoruluyor …

Can Tanrıyar bu sefer baltayı taşa vurdu: Petek Dinçöz’ün ahı tuttu

Son yıllarda özel hayatı, içine düştüğü borç sarmalı, alacaklılara karşı tehdit ve şantaj içerikli paylaşımları ile gündeme gelen magazinci …

Dokumacılık bölümü kış döneminde stoklarını hazırladı

İstanbul’da toptancı dokumacılık merkezlerinden biri olan Merter dokuma merkezi, kış dönemi hazırlıklarını tamamladı. Merkez Avrupa’ya ve yüklü …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.