Kavcıoğlu: Stokçulukla ilgili sözlerim yanlış anlaşıldı, faizleri düşürmek için formül geliştiriyoruz

TOBB meclis üyelerinin sozcu.com.tr’ye verdiği bilgilere nazaran, Merkez Bankası Bankası Şahap Kavcıoğlu bugünkü TOBB Meclisi’nde, kredi faizlerinin düşürülmesi için teşebbüste bulunacaklarının sinyalini verdi. Kavcıoğlu ayrıyeten, stokçulukla ilgili reaksiyon çeken kelamlarının yanlış anlaşıldığını belirtti.

Geçen hafta İstanbullu sanayicilerle Merkez Bankası Lideri Şahap Kavcıoğlu ortasında yaşanan tartışmadan sonra gözler bugünkü Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) meclisindeydi.

Bugün öğlen saatlerinde yapılan TOBB Kesim Meclisleri müşterek toplantısı, Kavcıoğlu’nun da iştirakiyle gerçekleşti.

Toplantıya katılan TOBB meclis üyelerinden aldığımız bilgilere nazaran, bugünkü toplantıda İSO Meclisi’nde olduğu üzere tansiyon yükselmedi, gergin bir ortam oluşmadı.

Sozcu.com.tr’ye konuşan TOBB Türkiye Hizmetler Meclisi İdare Konseyi Lideri Hüseyin Bozdağ, “Kavcıoğlu, siyaset faizinin yüzde 14 olduğu bir ortamda kredi faizlerinin yüzde 40-50’lere kadar çıkmasından hüzün duyduklarını ve bunların takipçisi olduklarını belirtti. Kredi faizlerinin düşürülmesi için de bir formül üzerinde çalıştıklarını tabir etti” dedi.

TOBB Hazır Giysi ve Konfeksiyon Bölüm Meclis Lideri Erdem Fayat da, Kavcıoğlu’nun kredi faiz oranlarının düşürülmesi için teşebbüslerde bulunacaklarının sinyalini verdiği söyledi.

Fayat ayrıyeten, “Kavcıoğlu, stokçulukla ilgili kelamlarının yanlış anlaşıldığını, sanayicileri stokçu olarak tanımlamasının kelam konusu olmadığını, kast ettiği ile anlaşılanın farklı olduğunu anlattı” diye konuştu.

‘BU DEFA ÖLÇÜLÜ VE TAHLİL ODAKLIYDI’

İSO’nun geçen hafta cuma günü yapılan temmuz ayı olağan toplantısı, endüstriciler ile Kavcıoğlu ortasında tarihi atışmalara sahne olmuştu.

Sanayiciler kredi faizlerinin yüzde 50’lere yükselmesinden şikâyet ederken Kavcıoğlu’nun “Ucuz kredi kullanıp döviz alıyorsunuz, hepinizin listesi elimizde var” demesi ve konuşmasının devamında sanayicileri ‘stokçuluk yapmakla’ suçlaması reaksiyon çekmişti.

Bugünkü TOBB meclisine katılan Kavcıoğlu’nun konuşmalarının ölçülü olduğu belirtildi ve kredi faiz oranlarının yüksekliğinden yakınan sanayicilerin meseleleri için tahlil arayışında olunduğu iletisini verdiği tabir edildi.

KAVCIOĞLU: BÜYÜK BİR SORUN YOKTU AMA…

Sozcu.com.tr’ye konuşan TOBB Hazır Giysi ve Konfeksiyon Dal Meclis Lideri Gurur Fayat, “Herhangi bir çatışma ya da gerginlik olmadı. Yüklü konuşulanlar krediye erişim sorunu, reeskont kredilerindeki zahmetler ve kredi faizlerinin yüksekliği idi” dedi.

Fayat, “Kavcıoğlu, daha evvel kredi faizleriyle ilgili dokümanlara baktığını, kullanılan kredileri çok net incelediğini belirtti. ‘Sizin anlattığınız kadar büyük bir kredi sorunu yoktu fakat son periyotta o kadar fazla söylüyorsunuz ki bunun da artık bir değerli bir sorun olduğu ortada’ iletisini verdi” diye konuştu.

‘BANKALARA TELKİNDE BULUNABİLİR’

“Kavcıoğlu, kredi faiz oranlarında yaşanan problemle ilgili teşebbüslerinin olacağını net bir biçimde anlattı. Bankalara bu manada telkinde bulunacaktır diye düşünüyorum” diyen Fayat, şöyle devam etti:

“Kredilere erişim ve faiz oranları konusunda olumlu bir toplantı oldu. Fakat sonucunu görmek lazım.”

‘BİRBİRİMİZİ YANLIŞ ANLADIK’

Sozcu.com.tr’ye konuşan TOBB Türkiye Hizmetler Meclisi İdare Konseyi Lideri Hüseyin Bozdağ ise, TOBB Meclisi’nde konuşan sanayicilerin, stokçuluğun tarifinin yanlış kullanıldığını söz ettiğini söyledi.

Bozdağ, “‘Ben endüstriyel yağ alıp fabrikama koyuyorsam bunu stokçuluk olarak nitelemeyin lakin bir tekstilci gidip yağ alıyorsa bunu takip edin, bizler de bu bireylere stokçu diyelim ve ihbar edelim’ dedik. Kavcıoğlu da ‘karşılıklı olarak birbirimizi yanlış anladığımız şeyler var’ dedi ve sanayiciyle bankacılık bölümünün el ele olduğunu, gerçek bölüm ile Merkez Bankası’nın asla karşı karşıya gelmeyeceğini anlattı” dedi.

“Önerilerimiz dinlendi. ‘Elimizden geleni yapacağız’ iletisi verildi” diyen Bozdağ, “‘Reel dalı hangi noktada desteklememiz gerekirse o mevzuda desteklemeye hazırız. Birbirimizi yanlış anladığımız noktalarda da kendimizi daha düzgün anlatmalıyız’ bildirileri pek olumluydu” diye konuştu.

‘SİZ BABASINIZ, BU İŞİ ÇÖZÜN DEDİK’

Toplantıda öne çıkan en değerli sıkıntılardan birinin kredi faiz oranlarının yüzde 50’lere kadar çıkması olduğunu bildiren Bozdağ, şöyle devam etti:

“Kredi faiz oranlarının geldiği seviyeyi anlattık, hatta ‘artık faktoring şirketleri tekrar hortlamaya başladı, bizi oralara götürmeyin. Siz babasınız, bu işi çözün’ dedik. Sayın Kavcıoğlu da bunların takipçisi olduklarını, kredi faizlerini düşürecek bir formül üzerinde çalıştıklarını söz etti.”

Related Posts

Sıfır araç almak isteyenler dikkat! Hyundai i10 modellerinde dev kampanya: Eylül’de al Nisan’da ödemeye başla!

Sıfır arabalardaki fiyat artışı cep yakmaya devam ediyor. Bilhassa dünya genelinde yaşanan cip krizi ikinci el araba fiyatlarında da artışa neden …

Fenerbahçe Başkanı Ali Koç’un annesi Çiğdem Simavi’nin dileği

Fenerbahçe Başkanı Ali Koç’un annesi Çiğdem Simavi, oğluyla ilgili “Ali, çocukluğundan beri çok özeldir. Çok üzülüyorum, çok yoruluyor …

Can Tanrıyar bu sefer baltayı taşa vurdu: Petek Dinçöz’ün ahı tuttu

Son yıllarda özel hayatı, içine düştüğü borç sarmalı, alacaklılara karşı tehdit ve şantaj içerikli paylaşımları ile gündeme gelen magazinci …

Dokumacılık bölümü kış döneminde stoklarını hazırladı

İstanbul’da toptancı dokumacılık merkezlerinden biri olan Merter dokuma merkezi, kış dönemi hazırlıklarını tamamladı. Merkez Avrupa’ya ve yüklü …

CHP’li Ömer Fethi Gürer: Manda sayısı tekrar 185 bin 574’e düştü

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, TBMM’ye verdiği soru önergesinde, Vahit Kirişci’ye Türkiye’deki manda varlığını sordu. Gürer, Kirişci …

Elektrik fiyatları ne kadar oldu? (17 Eylül 2022)

Enerji Piyasaları İşletme AŞ datalarına nazaran, spot elektrik piyasasında süreç hacmi bugün düne nazaran yüzde 23,2 azalışla 1 milyar 437 milyon …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.