Kral Charles madalyaları nasıl kazandı?

Kraliçe II. Elizabeth‘in vefatının akabinde dünya yeni Kral III. Charles‘a odaklandı. Kral Charles, merasimlerde askeri uniforma ve madalyaları ile görülüyor. Daha evvel Kral’ın , Mayıs ayında parlamentonun açılışı sırasında annesinin yerine oturduğunda madalyalar taktığı görülmüştü.

Kralın artık de, annesi Kraliçe’nin yasını tutarken, Kraliçe’nin tabutunu taşıyan kortejde yer alırken ve bir çok kıymetli aktiflikte madalyalarını taktığı görülüyor.

Peki, hükümdar silahlı kuvvetlerde hiç hizmet etti mi ve hangi madalyaları var?

Prens olduğu periyotta Kral III. Charles, Kraliyet Hava Kuvvetleri’nde (RAF) ve Kraliyet Donanması’nda vazife yaptı. Cambridge’deki ikinci yılında RAF eğitimi aldı. Charles daha sonra denizcilik mesleğine başladı ve Royal Naval College Dartmouth’da altı haftalık bir kursa kaydoldu.

Daha sonra güdümlü füze destroyeri HMS Norfolk ve HMS Minerva ve HMS Jupiter fırkateynlerinde vazife yaptı.

1974’te RNAS Yeovilton’da helikopter pilotu olmaya hak kazandı ve akabinde HMS Hermes’te 845 Deniz Hava Filosu’na katıldı.

Kral Charles bu madalyaları rastgele bir savaş yahut çatışmada kazanmadı.

Kralın madalyaları, savaş ve operasyon tipi değil, bu madalyalar kimi hizmetleri, bulunduğu yerler, değerli günler üzere nedenlerle verildi. Charles’in yakasındaki madalyaların bir kısmı, annesi Kraliçe’nin hizmette doldurduğu 30. yıl, 50. yıl kutlamalara denk gelen günlerde, jubile yani değerli kutlama merasimlerinde verilenler. Annesinin tahta çıkması ve kraliçe olarak devam eden saltanatının kutlanması üzere etkinliklere bağlı madalyaları takıyor Kral.

Kralın madalyalarının açıklaması şöyle:

– Kraliçe’nin Hizmet Buyruğu (Yeni Zelanda)
– Taç giyme madalyası
– Gümüş Jübile Madalyası
– Altın Jübile Madalyası
– Elmas Jübile Madalyası
– Deniz Kuvvetleri Uzun Hizmet Güzel Davranışı (LSGC) (Üç ek hizmet çubuğu)
– Kanada Kuvvetleri Dekorasyonu (üç ek servis çubuğu)
– Yeni Zelanda Hatıra Madalyası
– Yeni Zelanda Silahlı Kuvvetleri Ödülü

Kral ayrıyeten Bath Nişanı, Liyakat Nişanı, Jartiyer Nişanı, Jartiyer Nişanı ve Devedikeni Nişanı yıldızını takiyor. Charles ayrıyeten 1958’de kazandığı en itibarlı İngiliz şövalyelik nişanı olan Garter Star’ı da taşıyor.

Bunların altında, ortasında Aziz George haçı bulunan büyük gümüş yıldız, onun şövalye olduğunu gösteriyor. Bu, 1958’de Galler Prensi olarak aday gösterildiğinde verildi.

Galler Prensi olan Kral, 58 yaşına girdiğinde, orduda general, donanmada amiral ve RAF’ta mareşal olmak üzere silahlı hizmetlerin her birinde dört yıldızlı general rütbesine yükselmişti.

AİLESİNDE SAVAŞANLAR VAR

Falkland Adaları madalyasıyla ödüllendirilen kardeşi Andrew’un tersine, Prens Charles bir savaşta faal hizmeti için ödüllendirilmedi. Bunun yerine mükafatları, belli bir vakitte yahut yerde hizmet etme, yüksek rütbeli bir tertibin üyesi olma yahut başka ülkelerden gelen madalyalardan oluşuyor. Kraliyet ailesindeki erkeklerin orduda hizmet etmesi bir gelenek. Charles’ın babası Prens Philip, II. Dünya Savaşı’nda vazife yaptı ve oğulları William ve Harry, ikisi de orduya etkin hizmet etti. Harry, son yıllarda Afganistan’da görevlendirildi.

Related Posts

ABD’li sözcüden Yunanistan açıklaması: Tansiyonu artırabilecek aksiyonların vakti değil

Yunanistan’ın memleketler arası hukuka karşıt formda Ege’deki GASA kapsamında bulunan Midilli ve Sisam adalarına zırhlı araçlar sevk ettiği …

Finlandiya’ya geçmek isteyen Rusları engellemek için çit inşa edilmesi isteniyor

Yerel basındaki haberlere nazaran, Finlandiya Hudut Muhafızlarınca sunulan raporda, “güvenlik ortamında görülen değişiklikler” nedeniyle Rusya …

İstanbul polisinden uyuşturucu operasyonu: Polis lağımdan kokain çıkarttı

Olay, evvelki gün gece saatlerinde Zeytinburnu Yeşiltepe Mahallesi’nde meydana geldi. Edinilen bilgiye nazaran, gece saatlerinde uygulama yapan …

KPSS sabah oturumu başladı

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezince (ÖSYM) 31 Temmuz’da düzenlenen oturumlarının iptal edilmesinin akabinde ertelenen Kamu İşçi Seçme İmtihanı …

Kaftancıoğlu gördüğü manzarayla sarsıldı

Hakkında verilen siyasi yasakla gündeme gelen CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, İstanbul Bağcılar’daki Mahmutbey Mahallesi’ndeki …

Küçük Ahmet’ten görenleri duygulandıran selam

Kayseri’de yaşayan 8 yaşındaki Ahmet Yasin Biberci, judo idmanından sonra yaşadıkları apartmana geldi. Asansöre bineceği sırada apartmanda asılı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.