Madımak katliamının yıl dönümü: ‘Bu ülkede aydınların yakıldığını unutma’

Madımak katliamının 29’uncu yılında siyasi isimler ve sivil toplum kuruluşları toplumsal medya hesaplarından yaptıkları paylaşımlarla katliamda hayatını kaybedenleri andı.

Sivas’ta, 2 Temmuz 1993’te Pir Sultan Abdal Kültür Aktifliklerine gelenlerin konakladığı Madımak Oteli’nde hayatını kaybeden 33 aydın ve 2 otel vazifelisi, katliamın 29’uncu yıl dönümünde anılıyor.

Çok sayıda siyasi isim ve sivil toplum kuruluşu toplumsal medya hesaplarından paylaşım yaparak katliamda hayatını kaybedenleri andı.

“BİRLİK VE BERABERLİĞİ SAĞLAMAK ONLARA BORCUMUZ”

CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu: Acısını birinci günkü üzere yüreğimizde hissettiğimiz, Sivas Katliamında yitirdiğimiz canlarımızı hürmet ve rahmetle anıyorum. Tıpkı acıların bu topraklarda bir daha yaşanmaması için; sevgi tohumlarını grup, birlik ve beraberliği sağlamak onlara olan borcumuzdur.

İYİ Parti Genel Lideri Meral Akşener: 29 yıl evvel Madımak Oteli’nde, yüreğimize düşen ateşin acısı hâlâ içimizde… Hayatını kaybeden tüm vatandaşlarımızı rahmetle anıyorum. Ruhları şad olsun.

“SAZINDA, KELAMINDA, KALEMİNDE SEVGİ OLAN İNSANLAR”

İstanbul Büyükşehir Belediye Lideri Ekrem İmamoğlu: 2 Temmuz 1993’te Sivas’taki katliamda yitirdiğimiz canları rahmet ve hasretle anıyorum. Sazında, kelamında, kaleminde daima sevgi olan o hoş insanları hiç unutmadık.

Ankara Büyükşehir Belediye Lideri Mansur Yavaş: Sivas Katliamı’nda yitirdiğimiz canlarımızı rahmetle anıyorum.

İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer: ‘Güneşin ak yüzüne bir duman çöktü Bir türkü çığlıkla ateşe düştü’ 29 yıl geçti, ne o aydın yüzler unutuldu ne de türküleri sustu.

“BU ÜLKEDE AYDINLARIN YAKILDIĞINI UNUTMA”

CHP Küme Başkanvekili Özgür Özel: Yakın tarihimizin en utanç dolu gününde, #2Temmuz 1993’te ömrünü yitiren canlarımızı hürmetle anıyorum. Ailelerin acısı dinene, Madımak bir utanç müzesi olana, adalet tesis edilene kadar adalet arayışımız sürecek.

CHP Mersin Milletvekili Ali Becerikli Başarır: “Sıvası dökülmüş kahpe bir duvar üzere, Sivas’ı dökülmüş bir Türkiye kaldı içimizde…” #2Temmuz1993 günü Madımak’ta bir insanlık katliamı yaşandı ve beşerler canlı diri yakıldı! Hiç unutmam, Hiç unutamam! Bu ülkede aydınların yakıldığını hiç unutma!

CHP Sözcüsü Faik Öztrak: Bundan 29 yıl evvel, Madımak’ta 35 insanımız yakılarak katledildi. Yüreklerimiz kaybettiklerimizin acısıyla kavrulmaya devam ediyor. Madımak’ta hayatını kaybedenleri bir sefer daha rahmetle anıyoruz.

CHP Genel Lider Yardımcısı Veli Ağbaba: Yaşamak için ne çok öldük biz” İnsanlık tarihinin en yırtıcı, en alçak katliamlarından biri olan #SivasKatliamı’nın üzerinden tam 29 yıl geçti. İçimiz kanamaya, yüreğimiz yanmaya devam ediyor. Yitirdiğimiz canları bir kere daha hürmet ve hasretle anıyorum.

CHP İzmir Milletvekili Tuncay Özkan: Bugün benim yandığım gündür. Canımla darda kaldığım gündür.

“SİVAS’IN ATEŞİ SÖNMEDİ”

Atatürkçü Niyet Derneği: 29 yıldır sönmeyen ateş… Ruhları şad olsun!

Türk Tabipleri Birliği: “Kozalak yaktım ben de sessizlikte- ömrümün kozalaklarını küllere sıvanmış baştan başa dolaşıp ağrıyan ormanı. yağmur dindi sevgilim bak dinle her şey dindi, acıysa dinmemiş halde…” Dr. Behçet Aysan

DİSK: Sivas’ın ateşi sönmedi Unutmadık, unutturmayacağız!

“BİRLİĞİMİZE KASTEDEN KATLİAMLARI LANETLİYORUM”

Gelecek Partisi Genel Lideri Ahmet Davutoğlu: Madımak katliamında hayatını kaybeden canlarımızı rahmetle anıyorum. Birliğimize, kardeşliğimize kasteden tüm katliamları lanetliyorum.

DEVA Partisi Genel Lideri Ali Babacan: #Madımak Katliamı’nda ortamızdan koparılan 35 canımızı hürmetle ve rahmetle anıyorum. Devranları daim olsun. Hem geçmişle yüzleşerek adaletin ve hakikatin izcileri olmak hem de yarınları hürmet ve eşit vatandaşlık temelinde kurmak zorundayız. Bunu başaracağız.

Saadet Partisi: Bugün hepimizin ortak acısı #Madımak’ta yaşanan vahşetin 29. yılı! Acımızı unutmamak ve yaralarımızı kardeşlik, birlik ve beraberlikle sarmak temennisiyle hayatını kaybeden 35 vatandaşımızı rahmetle anıyoruz.

Ahmet Mücahit Arınç: Tarihler 2 Temmuz 1993’ü gösterdiğinde kutuplaşmanın, kamplaşmanın ve nefret telaffuzunun ülkemize nasıl bedeller ödeteceğine şahit olduk. Acılar vicdanlardaki tazeleğini korumakta. Madımak Oteli katliamında hayatlarını kaybeden yurttaşlarımızı hürmetle anıyorum.

Related Posts

Son Dakika: Lucas Torreira resmen Galatasaray’da! İşte yıldız futbolcunun maliyeti

Galatasaray, Arsenal’den kadrosuna kattığı dünyaca ünlü orta saha Lucas Torreira’nın maliyetini açıkladı. Sarı-kırmızılılar, KAP’a yaptığı …

Uysal: Cemal Enginyurt hakkında ihraç süreci başlatılmayacak

Demokrat Parti (DP) Genel Lideri Gültekin Uysal, Cemal Enginyurt’un muhafazasının gazeteci Latif Şimşek’e saldırmasıyla ilgili ihracın …

Fenerbahçe’de yeni gelişme! Kulüp bulması istendi

Fenerbahçe’de stoper bolluğunun akabinde Portekizli teknik direktör Jorge Jesus’un talimatıyla idare harekete geçildi. Luan Peres ve Gustavo …

Okullar ne vakit açılacak, yaz tatili ne vakit bitiyor? (MEB 2022-2023 eğitim öğretim takvimi)

Son dakika haberi Yeni eğitim ve öğretim yılına bir aydan az bir müddet kala okulların açılacağı tarih merak konusu oldu. Peki ilkokul, ortaokul …

Bakan Kasapoğlu, yüzücülere madalyalarını verdi

Bakan Kasapoğlu, daha sonra 5. İslam Dayanışma Oyunları’nın bir otelde düzenlenen gala yemeğine katıldı. Burada oyunlara katılan davetlilere …

Eski Galatasaraylı yıldız Sneijder’in kendisini ikna ettiğini söyleyen Mertens’den olay itiraf

Galatasaray, dün gece saatlerinde Dries Mertens ve Lucas Torreira’yı aynı uçakla İstanbul’a getirdi. Yıldız futbolcular kulüp televizyonuna …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.