SEC, 8 Ünlü İsme Bu Altcoinler Nedeniyle Dava Açtı!

ABD düzenleyicileri, aralarında Lindsay Lohan ve Jake Paul’un da bulunduğu sekiz ünlüyü, kripto şirketlerinden gelen ödemeleri açıkça belli etmeden sosyal medya hesaplarında kripto para reklamı yapmakla suçladı. İşte ünlülerin reklamını yaptığı altcoinler ve ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC)’nun açıklamaları…

SEC, bu altcoinler için dava açtı

ABD piyasa düzenleyicileri, aralarında Lindsay Lohan ve Jake Paul’un da bulunduğu sekiz ünlü isim, bu kripto para şirketlerinden para aldıklarını açıklamadan sosyal medya hesaplarında kripto para reklamı yapmakla suçladı. ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) Çarşamba günü suçlamaları açıkladı. SEC’e göre ünlüler TRX ve BTT’nin reklamını yaptı ancak bunun için kendilerine para verildiğini açıklamadı. Aralarında Soulja Boy, Austin Mahone, Kendra Lust, Ne-Yo ve Aliaune Thiam’ın da bulunduğu altı ünlü isim de ödemelerini açıklamamakla suçlansa da yetkililerle toplam 400 bin dolarlık anlaşmaya vardı.

8.4 milyon Twitter takipçisi bulunan Lohan, yaptığı bir paylaşımla takipçilerini bu kripto şirketlerine yatırım yapmaya çağırmıştı. Lohan toplamda 40.000 dolar para cezası öderken, YouTuber Jake Paul 100.000 dolarlık para cezasına çarptırıldı. Bu haber, FTX’in Kasım ayındaki çöküşü de dahil olmak üzere halihazırda birçok zorlukla karşılaşan kripto para piyasasında önemli bir gelişme oldu. Ayrıca, kripto para birimi endüstrisinde reklamlar açısından daha fazla şeffaflığa duyulan ihtiyacın altını çizdi.

Düzenleyicilerin odağı kripto paralarda

ABD Merkez Bankası (FED), Federal Mevduat Sigorta Kurumu ve Finansal Kurumlar Denetleme Bürosu ortak bir açıklamada, bankaların kripto faaliyetlerinin yakından izlendiğini vurguladı. Açıklama, kripto para birimi endüstrisinin şeffaf ve mevcut düzenlemelerle uyumlu olmasını sağlamanın öneminin altını çizdi. Bu, ünlülerin mali çıkarlarını ifşa etmeden kripto para birimlerini tanıtmakla suçlandıkları ilk olay değil. Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz üzere 2018’de SEC, boksör Floyd Mayweather ve müzik yapımcısı DJ Khaled’i, kendilerine bunun için ödeme yapıldığını açıklamadan bir ilk coin teklifini (ICO) teşvik etmekle suçladı.

Bu suçlamalar, düzenleyicilerin kripto para birimi endüstrisini yakından takip ettiğini ve düzenlemelere uymayanlara karşı harekete geçtiğini gösteriyor. Ayrıca, ünlülere ve influencer’lara, sosyal medya hesaplarında kripto para birimini tanıtırken mali çıkarları konusunda şeffaf olmaları gerektiği konusunda bir uyarı görevi görüyor.

Kripto para piyasası son yıllarda önemli ölçüde büyüdü, ancak yine de düzenleyici belirsizlik ve güvenlik endişeleri dahil olmak üzere birçok zorlukla karşı karşıya. Ancak, daha fazla şeffaflık ve düzenlemelere uyum ile sektör büyümeye ve gelişmeye devam edebilir. Genel olarak, kripto para birimi endüstrisinde yer alan herkesin mali çıkarları konusunda şeffaf olması ve yasal sorunları ve itibar zedelenmesini önlemek için mevcut düzenlemelere uyması önem taşıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir