TURKEN’den Kemal Kılıçdaroğlu’na cevap

CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın vakıf süsü verilmiş paralel yapılarla yurt dışına devasa paralar aktardığını tez etmişti. Kılıçdaroğlu, TÜRGEV ve Ensar vakıfları aracılığı ile 1 milyar liranın ABD’deki paralel bir vakfa transfer edildiğini söylemişti. Kılıçdaroğlu’nun ismini vermediği vakfın ise TİPKEN olduğu biliniyor.

CHP önderi, para akışları ve dokümanlarının ellerinde olduğunu söyledi, 1 milyar liranın Ensar ve TÜRGEV tarafından ABD’ye transfer edildiğini söz etmişti.

“Amacım komaya sokulan devleti kurtarmaktır” diyen Kılıçdaroğlu, “Bir vakıf kuruyorlar Amerika’da. Neden Amerika’da. Amerika kanunlarının gerisine gizlenebilir. Orası hukuk devleti. Hukuksuzukla yok ettikleri ülkeden hukuka sığınmak için ABD’ye kaçıyorlar. Kendilerine yeni bir Pensilvanya yaratmaya çalışıyorlar” sözlerini kullanmıştı.

TURKEN’DEN KEMAL KILIÇDAROĞLU’NA KARŞILIK

TİPKEN Vakfından CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu‘nun savlarına ait, 7 unsurluk açıklama yapıldı.

Vakıftan yapılan açıklamada, Kılıçdaroğlu’nun, “Amerika’da paravan vakıf kurdular” argümanının palavra olduğu ileri sürülerek, TİPKEN Vakfı’nın, 2014’de Amerikan maddelerine ve mevzuatlarına nazaran kurulmuş bir vakıf olduğu söylendi.

TURKEN’in, kurucu vakıflarının Ensar Vakfı ve TÜRGEV olduğu hatırlatılan açıklamada, “Kurucu vakıfların Türkiye’den olması hem Türk hem Amerika maddelerine nazaran uygundur. Ortada paravan bir yapı değil, hukuk sistemine tabi, kontrole açık ve şeffaf kurumlar vardır. Ayrıyeten hangi paravan yapı öğrencilere barınma imkanı sunar, öğrencilere seminerler, konferanslar, toplumsal etkinlikler düzenler ve türlü zahmetlere katlanır. TURKEN’in tüm faaliyetleri tüm mecralarda şeffaf bir formda paylaşılıyor” tabirlerine yer verildi.

Kılıçdaroğlu’nun, “TURKEN Vakfının Lideri Amerikan vatandaşı” ve “Amerikan vatandaşına para gönderiyorlar” argümanına ait, Vakfın Liderinin Behram Turan olduğu hatırlatılarak, “Behram Beyefendi, yaklaşık 30 yıldır Amerika’da yaşayan bir Türk müteşebbistir. Hem Türk vatandaşı hem de Amerikan vatandaşıdır. Ayrıyeten Amerika’daki bir vakfın, liderinin Amerikan vatandaşı olması kadar doğal bir durum yoktur. Şahsa yahut TİPKEN Liderine gönderilen bir para yoktur. Her hesap uzmanı bilir ki kurumsal ödemeler kurumların hesabına yapılır. Gönderdiğimiz tüm paralar TURKEN’in Amerika’daki resmi hesabına gönderilmiştir” cevabı verildi.

“Öğrenciler için kurulmuş süsü verilmiş paravan yapılar” savının da palavra olduğu ileri sürülen açıklamada, Ensar Vakfı’nın 1979’da kurulduğu anımsatıldı.

Açıklamada, “Öğrencilere hizmet bizim asli faaliyet alanımızdır. Bu hizmetlerimizden yararlanan her öğrenci bunu apaçık bilir. Birtakım marjinal yapılar kendi ideolojik saplantılarıyla 43 yıllık esaslı bir vakfı tartışmalarına alet etmeye çalışıyorlar. 43 yıldır yaptığımız hiçbir faaliyeti gizlemedik, hiçbir vakit bâtın ajanda tutmadık, kuruluş hedeflerimizde ne yazıyorsa açık ve şeffaf bir biçimde faaliyetlerimize devam ettik. Bundan sonra da bu türlü davranmaya devam edeceğiz” sözlerine yer verildi.

“ORADA YURT VE KÜLTÜR MERKEZİ YAPIYORUZ”

CHP Genel Lideri Kılıçdaroğlu’nun “Gönderilen paraların tamamının dökümleri elimizde” tezine ait, bu evraklara isteyen herkesin Amerika Adalet Bakanlığı’nın Fara kayıtlarında “TURKEN” diye arama yaptığında ulaşabileceği dokümanlar olduğu kaydedildi.

İnternet ortamında paylaşılan evraklar için “ele geçirilmiş”, “gizli bir kayıt varmış üzere davranma”nın en hafif tabiriyle insanların aklıyla alay etmek olduğu ve güya bâtın gizli dokümanlara ulaşılmış üzere pazarlama yapmanın da beyhude bir gayret olduğu tabirleri açıklamada yer aldı.

Açıklamada, Kılıçdaroğlu’nun, “Paralel hayatlar kurma misyonunu size kim verdi” sözüne ait, “Bizim, TİPKEN Vakfı’nı kurarken tek maksadımız bilhassa Amerika’ya gidecek öğrencilere uygun şartlarda barınma ve toplumsallaşma imkanı sunmaktır. Bunun için de orada yurt ve kültür merkezi yapıyoruz” cevabı verildi.

Kılıçdaroğlu’nun, “Paravan derneklerden kurtulmak isteyen evlatlar” kelamlarına karşılık, “Ensar Vakfı’nın yurtlarında kalan, burslarından yararlanan binlerce öğrenci vardır. Bu öğrenciler bu vatanın evlatlarıdır. Hiçbir öğrencimizin bizden kurtulmak üzere bir sıkıntısı yoktur. Bu öğrenciler reşittir ve hür irade sahibidir. Hür iradeleriyle yurtlarımızda kalmakta ve burslarımızı da almaktadırlar. Zira biz Türkiye Cumhuriyeti kanunları çerçevesinde kurulmuş kamu faydasına haiz bir vakıfız” tabirleri kullanıldı.

Kılıçdaroğlu’nun, “Yoksulluğun sebebi TURKEN’e gönderilen paralar” argümanının da palavra olduğu ileri sürülen açıklamada, “TURKEN’in yurt inşaat projesi için bağışçılarımız bağış yaptılar. Bağışçılar sivil vatandaşlardır. Kendi helal karlarından vakfımıza bağış yapıyorlar. Devletin vergisi, milletin parası üzere bir şey asla kelam konusu değildir. Yoksulluğun sebebi olsa olsa Türkiye’de her devirde fitne çıkarmak isteyen, yatırımcıları tehdit ederek ülkenin kalkınmasına pürüz olan siyasi odaklardır” cevabı yer aldı.

Related Posts

İstanbul polisinden uyuşturucu operasyonu: Polis lağımdan kokain çıkarttı

Olay, evvelki gün gece saatlerinde Zeytinburnu Yeşiltepe Mahallesi’nde meydana geldi. Edinilen bilgiye nazaran, gece saatlerinde uygulama yapan …

KPSS sabah oturumu başladı

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezince (ÖSYM) 31 Temmuz’da düzenlenen oturumlarının iptal edilmesinin akabinde ertelenen Kamu İşçi Seçme İmtihanı …

Kaftancıoğlu gördüğü manzarayla sarsıldı

Hakkında verilen siyasi yasakla gündeme gelen CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, İstanbul Bağcılar’daki Mahmutbey Mahallesi’ndeki …

Küçük Ahmet’ten görenleri duygulandıran selam

Kayseri’de yaşayan 8 yaşındaki Ahmet Yasin Biberci, judo idmanından sonra yaşadıkları apartmana geldi. Asansöre bineceği sırada apartmanda asılı …

Marmaris’te orman yangını

Marmaris’in Yalancıboğaz mevkisinde kızılçam ağaçlarıyla çevrili ormanda saat 12.30 sıralarında yangın başladı. Bölgeden yükselen dumanları …

Dünya Kupası’nın tanıtımı için Ankara’da aktiflik düzenlendi

Katar’ın Ankara Büyükelçisi Pir Muhammed bin Nasır bin Jassim Al Sani konut sahipliğinde Başşehir Voleybol Salonu’nda düzenlenen aktifliğe …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.