Türkiye’nin keşfettiği 694 milyon tonluk madende Fransız oyunu: Yol yapalım madeni verin

Eskişehir’in Beylikova ilçesinde ulaşılan dünyanın en büyük ikinci büyük az toprak elementi (NTE) rezervinin yankıları sürüyor. Bölgedeki madenlerde uzun yıllar çalışan iki emektar madenci, keşfin geçmişinin 1950’li yıllara dayandığını lakin çeşitli nedenlerle Türkiye’nin önünün daima kesildiğini söyledi.

1967’de madende çalışmaya başlayan 92 yaşındaki Mustafa Vural, 1950’lerden bu yana bölgede binlerce sondaj çalışması yapıldığını, yüzlerce numune alındığını lakin çalışmaların daima çeşitli mazeretlerle yarım kaldığını kaydetti.

1984’te bölgedeki maden galerisinde çalışan İbrahim Çetemer ise, “Sağ-sol siyaseti yüzünden mühendisler anlaşamadı. En sonunda çalışmalar durdu. Bir daha da başlamadı. Artık bu madenleri işleyeceğiz. Bu Türkiye’nin gücü, Cumhurbaşkanımızın gücü” dedi.” dedi.

Eskişehir’in Beylikova ilçesinde dünyanın en büyük ikinci az toprak elementi rezervi keşfedildi. İleri teknoloji eser üretiminde epeyce değerli olan bu elementlerin yüzde 95’ini Çin üretiyor.

Eskişehir Beylikova’da bulunan rezerv ise dünyanın en büyük ikinci rezervi niteliği taşıyor. Beylikova’daki keşfe yönelik araştırmaların 1950’li yıllarda başladığı, ilçeye bir periyot Fransız araştırmacıların gelip kamp kurduğu ve uzun mühlet bölgede araştırma yaptığı öğrenildi.

Fransızların akabinde Maden Tetkik Arama (MTA) bölgede sondaj çalışmaları yaptı, çok sayıda numune çıkartılıp incelendi.

Madende personel olarak çalışan 92 yaşındaki Mustafa Vural, “1967 yılında madende çalışmaya başladım. Biz süreksiz işçiydik. Numune alıyorduk. Daha sonra o numuneleri sandıklara koyup gönderiyorduk. Bir periyot Fransızlar geldi aileleriyle birlikte. 1948’de yaylaya çadır kurdular. Araştırma yaptılar uzun bir mühlet. “


“Sonra askeriye 2 sene çalıştırdı. Daha sonra MTA devraldı. Martta çalışıyorduk, kasımda çıkıyorduk. Bir sene gelmiyorlardı, iki sene sonra tekrar başlıyordu çalışmalar. Bu türlü 1982’ye kadar çalıştım. Bir gün Ankara’dan ABD’li bir mühendis geldi. Boynundan bir şey çıkarttı. ‘Burası maden dolu. Baksana şuna parıl parıl parlıyor’ dedi. Elmas üzereydi. Sonra çalışmalar birden hızlandı” sözlerini kullandı.

NATO MUKAVELESİNDEN ÖTÜRÜ İŞLEYEMİYORUZ DİYORLARDI

NATO mukavelesini mazeret ettiklerini kaydeden Vural, “1970 yılında mühendisler daima ‘NATO mukavelesi var ondan ötürü çıkartıp işlemiyoruz. 2023’ten sonra işlemeye başlayabileceğiz’ derlerdi. Bundan ötürü daima aralıklarla devam etti çalışmalar. Burada çok kıymetli maden olduğu daima biliniyordu. Mühendisler ‘Bu maden çok pahalı. Bir vakit gelecek buralar kent olacak, Türkiye kalkınacak’ derdi” diye konuştu.

Fransız araştırmacıların pahalı maden rezervini keşfettiklerini söyleyen Vural, “O vakitler ‘Türkiye’nin havayolunu, karayolunu biz yapalım karşılığında madeni bize verin’ demişlerdi. Türkiye de ‘vermeyiz’ dedi. Fransızlar da ‘burada maden yok’ raporunu tutup ülkelerine döndüler” tabirlerini kullandı.

SAĞ SOL DAVASINA KAPATTILAR

1984’te MTA’nın bölgedeki maden galerisinde çalışan İbrahim Çetemer, “Burada maden galerilerini 1983’te yaptılar. Sağ sol davasından ötürü mühendisler anlaşamadı. Biri sola gideceğiz dedi, oburu sağa gideceğiz dedi. Anlaşamadılar. Sonra da kapattılar şantiyeyi. Etüdünü yaptık buranın. Çok maden var burada. O devir burada çalışan mühendisler de ‘çok maden var lakin çalıştıramıyoruz’ derlerdi. 1984’te bir kapandı daha da çalışma yapmadılar. Artık Cumhurbaşkanımız açıkladı. Artık bu madenleri işleyeceğiz. Bu Türkiye’nin gücü, Cumhurbaşkanımızın gücü” dedi.

İLK ETAPTA YILDA 1200 TON CEVHER İŞLENECEK

Nadir toprak elementleri, fiber optikten uydu haberleşmesine, akıllı füzelerden yakıt hücrelerine, tıbbi görüntülemeden güç depolama sistemleri ve elektrikli arabalara kadar 20’den fazla alanda kullanılıyor.

Eti Maden İşletmeleri Genel Müdürlüğü Beylikova Tesisleri’nde birinci etapta pilot tesiste yıllık bin 200 ton cevher işlenecek. Daha sonra büyük bir endüstriyel tesis yatırımıyla yıllık 570 bin ton cevher işlenecek.

Bu işlenen cevherden 10 bin ton az toprak oksidi, 72 bin ton barit, 70 bin ton florit, 250 ton toryum üretilecek.

Related Posts

İstanbul Havalimanı rekor tazeledi: 47 milyon yolcu

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, dün toplumsal paylaşım sitesi “Twitter” hesabından, “İstanbul Havalimanı yüz yıllık rakiplerini …

TOKİ 250 bin konutu 2 yıl içinde bitirecek

Cumhurbaşkanı Erdoğan TOKİ’nin 2 yıl içinde 250 bin konut yapacağını duyurdu. Lakin TOKİ’nin Aralık 2019’da kelamını verdiği 100 bin toplumsal …

Sıfır araç almak isteyenler dikkat! Hyundai i10 modellerinde dev kampanya: Eylül’de al Nisan’da ödemeye başla!

Sıfır arabalardaki fiyat artışı cep yakmaya devam ediyor. Bilhassa dünya genelinde yaşanan cip krizi ikinci el araba fiyatlarında da artışa neden …

Fenerbahçe Başkanı Ali Koç’un annesi Çiğdem Simavi’nin dileği

Fenerbahçe Başkanı Ali Koç’un annesi Çiğdem Simavi, oğluyla ilgili “Ali, çocukluğundan beri çok özeldir. Çok üzülüyorum, çok yoruluyor …

Can Tanrıyar bu sefer baltayı taşa vurdu: Petek Dinçöz’ün ahı tuttu

Son yıllarda özel hayatı, içine düştüğü borç sarmalı, alacaklılara karşı tehdit ve şantaj içerikli paylaşımları ile gündeme gelen magazinci …

Dokumacılık bölümü kış döneminde stoklarını hazırladı

İstanbul’da toptancı dokumacılık merkezlerinden biri olan Merter dokuma merkezi, kış dönemi hazırlıklarını tamamladı. Merkez Avrupa’ya ve yüklü …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.