Ümitcan Uygun kararının münasebeti: Darp var, cebir var, öldürme kastı yok

Ankara’da ‘Aleyna Çakır’ olarak bilinen Sema Esen’in vefatına ait soruşturmada kuşkulu olan Ümitcan Uygun’un , Esra Hankulu’nun meskeninde meyyit bulunmasıyla ilgili tutuklu yargılandığı davada ‘neticesi sebebiyle ağırlaşmış yaralama’dan aldığı 10 yıl mahpusun münasebeti açıklandı.

DHA’nın aktardığı habere nazaran, kararda Uygun’un Hankulu’ya darp-cebir uyguladığı lakin fenalaşmasıyla başka 2 sanıkla banyoya götürüp, ıslatarak kendine getirmeye çalışması nedeniyle öldürme kastı ile hareket etmediği belirtildi.

Esra Hankulu, Mamak ilçesi Akdere Mahallesi’nde yalnız yaşadığı konutunda, geçen yıl 5 Ağustos’ta meyyit bulundu. Hankulu ile geceyi meskende geçiren arkadaşları Dilan Civelek ve Furkan Gürgil ile kamuoyunda ‘Aleyna Çakır’ olarak bilinen Sema Esen’in vefatıyla ilgili devam eden soruşturmada kuşkulu olan Ümitcan Uygun, gözaltına alındı.

Uygun, ‘kasten öldürme’ hatasından sevk edildiği adliyede çıkarıldığı hakimlikçe tutuklanırken, Furkan Gürgil ile Dilan Civelek de isimli denetim koşuluyla özgür bırakıldı.

Ümitcan Uygun hakkında, ‘kendisini savunamayacak durumdaki kişiyi taammüden öldürme’ hatasından ağırlaştırılmış müebbet, Furkan Gürgil ve Dilan Civelek hakkında ise ‘suç kanıtlarını karartma’ kabahatinden 5 yıla kadar mahpus istemiyle dava açıldı.

10 YIL MAHPUS CEZASI VERİLDİ

Ankara 9’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın 13 Nisan’daki karar duruşmasında, cumhuriyet savcısının ağırlaştırılmış müebbet mahpus istediği Uygun’a, ‘neticesi sebebiyle ağırlaşmış yaralama’ cürmünden 10 yıl mahpus cezası verildi.

Kararda takdir indirimi uygulanmadı. Kararla bir arada sanığın tutukluluğunun devamına karar verildi. Tutuksuz sanıklar Furkan Gürgil ve Dilan Civelek’e ise ‘suç kanıtlarını karartma’ cürmünden 1’er ay 6’şar gün mahpus cezası verilerek kararın açıklanması geri bırakıldı.

Mahkeme heyeti, verilen kararın münasebetini açıkladı. Gerekçeli kararda, olay günü sanık Ümitcan Uygun’un, Esra Hankulu’na birlikte kaldığı odada hayatını kaybetmesi sonucunu doğuracak biçimde baş bölgesine darp- cebir uyguladığı belirtildi.

Cebrin sanık tarafından Hankulu’nun düşürülerek başının sert ve künt tabana çarptırılması yahut başa sert ve künt cismin vurulması sonucu mu oluştuğunun isimli tıp raporlarında tam olarak belirlenemediği vurgulandı. Alınan raporlarda Hankulu’nun, sanığın meskende olduğu saatte öldüğünün tespit edildiği aktarılarak, Uygun’un kıza yönelik darp hareketini de gerçekleştirdiği, bunun sonucu olarak da Hankulu’nun kötüleştiği aktarıldı.

Ümitcan Uygun’un, Esra Hankulu’yu baygınlık geçirmesi üzerine başka 2 sanıkla banyoya götürüp, ıslatarak kendine getirmeye çalıştığı belirtildi. Kendine gelen Hankulu’nun çay demleyip, sanıklarla bir müddet sohbet ettiği, bu durumun da Uygun’un kendisine olumsuz halinin olmadığını gösterdiğine dikkat çekildi.

Uygun’un, daha sonra Hankulu ile odaya gittiği de göz önüne alındığında öldürme kastı olmadığı kanaatine varıldığı, bu nedenle ‘kasten öldürme’ hatasından değil ‘neticesi sebebiyle ağırlaşmış yaralama’ hatasından karar kurulduğu vurgulandı.

Gerekçeli kararın açıklanmasının akabinde Hankulu ailesinin avukatı Nuran Özdemir, kararı Ankara Bölge Adliye Mahkemesi’ne taşıdı. Özdemir, itiraz dilekçesinde, mahkemenin yargılama sonunda adil olmayan karar verdiğini, sanığa ‘kasten öldürme’ kabahatinden ceza verilmesi gerektiğini belirterek, kararın bozulmasını talep etti. (HABER MERKEZİ)

Related Posts

ABD’li sözcüden Yunanistan açıklaması: Tansiyonu artırabilecek aksiyonların vakti değil

Yunanistan’ın memleketler arası hukuka karşıt formda Ege’deki GASA kapsamında bulunan Midilli ve Sisam adalarına zırhlı araçlar sevk ettiği …

Finlandiya’ya geçmek isteyen Rusları engellemek için çit inşa edilmesi isteniyor

Yerel basındaki haberlere nazaran, Finlandiya Hudut Muhafızlarınca sunulan raporda, “güvenlik ortamında görülen değişiklikler” nedeniyle Rusya …

İstanbul polisinden uyuşturucu operasyonu: Polis lağımdan kokain çıkarttı

Olay, evvelki gün gece saatlerinde Zeytinburnu Yeşiltepe Mahallesi’nde meydana geldi. Edinilen bilgiye nazaran, gece saatlerinde uygulama yapan …

KPSS sabah oturumu başladı

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezince (ÖSYM) 31 Temmuz’da düzenlenen oturumlarının iptal edilmesinin akabinde ertelenen Kamu İşçi Seçme İmtihanı …

Kaftancıoğlu gördüğü manzarayla sarsıldı

Hakkında verilen siyasi yasakla gündeme gelen CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, İstanbul Bağcılar’daki Mahmutbey Mahallesi’ndeki …

Küçük Ahmet’ten görenleri duygulandıran selam

Kayseri’de yaşayan 8 yaşındaki Ahmet Yasin Biberci, judo idmanından sonra yaşadıkları apartmana geldi. Asansöre bineceği sırada apartmanda asılı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.