Uzmanından ‘hepatit’ uyarısı: ‘1998’den evvel doğanlar kesinlikle test yaptırsın’

28 Temmuz Dünya Hepatit Günü hasebiyle Viral Hepatitle Savaşım Derneği ve Türk Karaciğer Araştırmaları Derneği (TKAD) iş birliğinde TKAD Binası’nda bir toplantı gerçekleştirildi.

Toplantıya İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Kolu Öğretim Üyesi ve Viral Hepatitle Savaşım Derneği Lideri Prof. Dr. Fehmi Tabak, Türk Karaciğer Araştırmaları Derneği Lideri Prof. Dr. Fulya Günşar, İstanbul Üniversitesi- İstanbul Tıp Fakültesi Gastroenterohepatoloji Bilim Kolu Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sabahattin Kaymakoğlu, Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Onur Yaprak, Gastroenteroloji Uzmanları Prof. Dr. Mesut Akarsu, Doç. Dr. Suna Yapalı ve Prof. Dr. Levent Doğanay konuşmacı olarak katıldı.

Toplantıda hepatit enfeksiyonlarının oluşturduğu tehlikelere dikkat çekilirken, hastalıklara karşı tarama konusunda şuur oluşturulmasının gerekliliği tabir edildi. Hepatit hastası olan çok sayıda insanın haberdar bile olmadığına vurgu yapılırken uzmanlar, belirtisiz ilerleyen hastalıklara karşı toplumda farkındalık oluşturulması gerektiğine dikkat çekti.

“MANİKÜR, PEDİKÜRDEN BİLE HEPATİT KAPILABİLİYOR”

Toplumda hepatit virüslerine karşı farkındalığın oluşturulmasının büyük değer taşıdığına dikkat çeken Türk Karaciğer Araştırmaları Derneği Lideri Prof. Dr. Fulya Günşar, “Bugün 28 Temmuz Dünya Hepatit Günü. Ülkemizde de viral hepatitler hakikaten sirozun, kronik hepatitin, karaciğer kanserinin ve transplantasyonun en kıymetli nedenleri ortasında. Bu tıp hastalıkların değerini vurgulamak istiyoruz. Bu hastalıklar biraz sessiz ve sinsi hastalıklar, son ana gelinceye kadar belirti vermiyor. O nedenle biz farkındalığı artırmaya çalışıyoruz.

Biz her erişkinin Hepatit C ve B var mıdır bu testleri yaptırmasını istiyoruz. Bazen hanımlarımız manikür, pedikürden bile hepatit kapabiliyor. O nedenle bu süreçleri yaptırırken kullanılan aletlerin yeteri kadar sterilizasyon yapılıyor mu, yapılmıyor mu bunları da denetim ettirmeliler. Benzeri şey; gençlerimiz ortasında dövmeler de çok moda. O dövme merkezlerinde de önemli denetimlerin alet, edevat açısından yapılması lazım” formunda konuştu.

KİŞİLER HASTA OLDUKLARININ YA DA TAŞIYICI OLDUĞUNUN FARKINDA DEĞİL!

Kronik karaciğer rahatsızlıklarının sebebini değerli oranda hepatit virüslerinin oluşturduğunu belirten Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Onur Yaprak, “Bilinen 5 tip hepatitimiz var, A, B, C, D ve E biçiminde. Bunların içerisinde en çok korktuğumuz; hepatit C ve B bulaşma yolları da farklı. B ve C’de çoklukla kan teması, cinsel temas halinde temel bulaşma yolları var. Bunların içinde kronikleşen siroz ve karaciğerde kansere yol açan hepatit C ve B. Bilhassa B ve C üzerine bir farkındalık oluşturmaya çalışıyoruz.

1998 ÖNCESİ DOĞANLAR DİKKAT!

Hepatit B aşı ile korunulan bir hastalık, 1998 yılından beri Türkiye’de rutin aşılama programında, hepatit C ise son 5 yılda ilaçla yüzde 95 oranında tedavi edilebilen bir hastalık haline geldi. Şu anda bizim teklifimiz; 1998 yılından evvel doğanların kesinlikle gidip sıhhat kuruluşlarında bir test yaptırmaları. Hepatit B’ye karşı şayet aşısız iseler aşılarını yaptırmaları, şayet Hepatit C müspet iseler kesinlikle bir ilaç tedavisine başlanması ve bedenden bunun atılmasının sağlanması.

Dünya genelinde yılda 1 milyon insan bu Hepatit B ve C’ye bağlı hastalıklar nedeniyle maalesef hayatını kaybediyor. Kronik karaciğer hastalıklarının da yüzde 60-70 nedenini ülkemizde hepatitler oluşturuyor. Ülkemiz geneline baktığımız vakit 3 milyon Hepatit B taşıyıcısı var, yaklaşık 400 bin civarında hepatit C müspet kişi var. Bu bireylerin yüzde 90’ı hasta olduğunun yahut taşıyıcı olduğunun farkında değil. Hedefimiz 2030 yılına kadar bu virüsleri ülkemizden temizlemek” dedi.

“TEDAVİ ALAN HASTA SAYISI 2021 YILINDA 115 BİNE DÜŞTÜ”

Pandemi nedeniyle takipli hasta sayısında düşüş yaşandığını tabir eden İstanbul Tıp Fakültesi Gastroenterohepatoloji Bilim Kısmı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sabahattin Kaymakoğlu, hepatit virüslerine karşı farkındalığın büyük ehemmiyet taşıdığına dikkat çekti. Prof. Dr. Sabahattin Kaymakoğlu, çok sayıda kişinin taşıyıcı yahut hasta olduğundan bile haberdar olmamasının çok önemli bir sorun olduğuna vurgu yaparak şöyle konuştu: “Normalde her yıl yaklaşık 8-10 bin civarında tedavi alan hasta sayımızda daima artış elde etmiştik. 2021 yılında bu sayı 115 bine düştü. Covid pandemisinin olumsuz tesirlerini gördük, bu çok üzücü. Zira bir formda tanınmış hastaların tertipli takipten çıkması manasına geliyor ve mevcut karaciğer hastalığı asla durmuyor, ilerlemeye devam ediyor. Hepatit C’li her hastayı da 8-12 haftalık tedavilerle virüsü bedenden büsbütün temizlemek suretiyle tedavi edebiliyoruz” dedi.

Related Posts

Hadiseler artmadan önleminizi alın

Okulların açılmasına kısa bir mühlet kala salgının seyri merak konusu… Olayların yükselişe geçebileceğini belirten Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr …

Kahve limon sıcak su ne işe fayda? Baş ağrısını kısa müddette tedavi eden kür tarifi!

Baş ağrısı, gerilim, yorgunluk ve mevsimsel hastalık üzere nedenlerden halk ortasında çabucak hemen herkesin çektiği bir rahatsızlıktır. Kahve …

Bilim insanları açıkladı: “Yetersiz uyku, hayatınızı olumsuz etkiler”

Uykunun sıhhate tesirlerini araştıran bilim insanları uyku ve beyin ortasındaki bağlantıya dikkat çekerken, yetersiz uyumanın gündelik hayatta …

Kurban kesiminde çocuklara dikkat

Kurban Bayramı’nın Müslüman âleminin dini gereklerini yerine getirdiği, tüm ailelerin bir araya geldiği, kalabalık sofraların kurulduğu …

Van’da kanser hastaları için radyoaktif iyot tedavisine başlandı

Bölgede yaklaşık 3 milyon vatandaşa sağlık hizmeti veren Dursun Odabaşı Tıp Merkezi, onkoloji vakaların tedavisinde de önemli bir başarı sağlıyor …

Yemek borusu olmadan doğan bebeğe doktordan hayati dokunuş

Yemek borusu olmadan doğan bebeğe doktordan hayati dokunuş Doktor, bebeğin 3 santimlik yemek borusunu 15 santime çıkararak hayatını kurtardı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.