Valilik hakkında kabahat duyurusunda bulunacaklar

Manisa’da son bir ayda ziraî suluma kanallarının kirletilmesi, birtakım fabrikaların atık depolama alanlarında yaşanan yangınlarda açığa çıkan zehirli gazlar sebebiyle CHP Yunusemre İlçe Başkanlığı harekete geçti.

Manisa’nın Yunusemre ilçesinde bir fabrikanın geçtiğimiz Haziran ayında DSİ’ye ilişkin sulama kanalına zehirli atıklarının boşaltması, Temmuz ayının birinci haftasında ise bir fabrikanın atık depolama alanında çıkan yağın ile havaya zehirli gazların saçılması sebebiyle bölge halkı diken üstünde oturmaya devam ediyor.

Son  bir ay içerisinde yaşanan etraf felaketlerinin akabinde hareke geçen CHP Yunusemre İlçe Başkanlığı Manisa Valiliği’nin önünde basın açıklaması yaparak ilgili kurumlara davette bulundu. CHP Yunusemre İlçe Lideri Av. Yalçın Arcak’ın gerçekleştirdiği basın açıklamasına CHP Manisa Vilayet Lideri Semih Balaban ve çeşitli sendika temsilcileri de katılarak dayanak verdi.

“SORDUĞUMUZ SORULARA CEVAP ALAMIYORUZ”

Valilik binası önünde gerçekleştirdiği basın açıklamasında konuşan CHP Yunusemre İlçe Lideri Av. Yalçın Arcak, son bir ay içerisinde kentte yaşanan etraf felaketleri konusunda başta valilik olmak üzere bir çok kuruma çeşitli sorular yöneltiklerini, lakin karşılık alamadıklarını lisana getirdi.

CHP’li Arcak konuşmasında şu sözlere yer verdi:

“Son günlerde kanalla zehirli atıkların boşaltılması, zehirli atık unsurların depolandığı fabrikalarda yangınlar üzere kentimiz değerli etraf felaketleriyle karşı karşıya kalıyor. Bu hususta Manisa Valiliği’ne, Etraf Şehircilik ve İklim Değişikliği Vilayet Müdürlüğü’ne Manisa Büyükşehir Belediyesi’ne birçok sefer ihtarlarda bulunduk.

‘Yaşanan bu etraf felaketleri karşısında ne yapıyorsunuz? Ne üzere önlemler alıyorsunuz? Kaç tane firmaya bununla ilgili ne üzere cezalar uyguladınız?’ üzere sorular sorduk. Ancak hepsi her zamanki üzere cevapsız kaldı. Bu sorular temel muhatabı olan Manisa Valiliğinin verdiği yanıtlar kamuoyunu tatmin etmiyor. Günü kurtarmaya yönelik üstü kapalı karşılıklarla kamuoyunu bilgilendirmeye çalışıyor.”

 “MANİSA PATLAMAYA HAZIR BİR BOMBA GİBİ”

Manisa’da bir çok fabrikanın kimyasal depolama müsaadelerinin olmadığını ve birtakım fabrikalarda ise depolanan kimyasal hususların yanıcı unsurlar ile ortasındaki aranın çok az olduğunu tez eden CHP’li Arcak açıklamasına şöyle devam etti:

“Mesela geçtiğimiz yıl bir fabrika çıkan yangında havada ölçülen zehirli unsur ölçüm bedelleri 50 ppmdi. Bu 50 ppmnin sonucunda etraftaki vatandaşlar şiddetli bağ ağrısına ve mide bulantısına maruz kaldı. O vakitlerde yangının çıktığı fabrikanın etrafındaki 4 kilometrelik alan tahliye edilmesi gerekiyordu.

Ancak bu yapılmadı. Bu ölçümlerin dokümanı elimizde. Geçtiğimiz hafta içinde yeniden bir fabrikada yaşanan yangında yeniden havaya zehirli gazlar karıştı. Tekrar bu fabrikanın etrafında de yerleşim alanları bulunuyordu. Siyanür ve hidrojen sülfür üzere kimyasal unsurlar fabrika yangınları üzere olaylarda açığa çıkıyor. Bu yangınların çıktığı fabrikaların kimyasal depolama ve geri dönüştürme müsaadeleri yok. Evrakları yok. ,

Bu nedenle Manisa patlamaya hazır bir bomba üzere. Kimyasal depolama müsaadeleri olmayan bir çok fabrika şuanda kimyasallar var. Geçtiğimiz günlerde kimyasal depolayan bir fabrikaya göstermelik olarak ceza kestiler ve kapattılar.

Ancak kentimizde içinde kimyasal barındıran bir çok fabrika var. Bu fabrikalarda ilgili kurum tarafından tutanaklarda yanıcı unsurlar ile kimyasal unsurlar ortasında 50 metre olduğu belirtiliyor. Edindiğimiz bilgilere nazaran 50 metre değil, yalnızca ortalarında 1-2 metre var. Bu tutanakları hazırlayan Etraf Şehircilik ve İklim Değişikliği Müdürlüğü’nde usulsüzlük yapıldığı manasına geliyor.”

“VALİLİK OLMAK ÜZERE İLGİLİ KURUMLAR HAKKINDA HATA DUYURUSUNDA BULUNACAĞIZ”

CHP’li Arcak açıklamasında son olarak, son bir aydır kentte yaşanan etraf felaketlerinin yaşanmasına sebep olan bir kadro usulsüzlüklerin ve ihmallerin yaşandığını tez ederek kelamlarını şöyle sonlandırdı:

“Kentimizdeki etraf felaketlerin yaşanmasına sebep bir çok ihmallerin ve usulsüzlüklerin olduğunu tespit ettik. Bununla ilgili elimizde gerekli dokümanlarımız var. Elimizdeki dokümanlarla birlikte yaşanan baş sorumlusu olarak gördüğümüz Manisa Valiliği olmak üzere Etraf Şehircilik ve İklim Değişikliği Vilayet müdürlüğü ve birtakım ilgili kurumlar hakkında Manisa Cumhuriyet Başsavcılığı’na kabahat duyurusunda bulunacağız. Manisa Cumhuriyet Başsavcılığı bu hata duyurusuyla ilgili başlatacağı soruşturma çerçevesinde ilgili zımnilik kararı verme ihtimali olacağı için elimizdeki evrakları paylaşmıyoruz. Lakin sanmasınlar ki elimizde doküman yok. Bu işin peşini bırakmayacağız. Tüm yapılan usulsüzlükler ve yolsuzlukları açıklayacağız.”

Açıklama kelam alan CHP Manisa Vilayet Lideri Semih Balaban ise, yaşanan etraf katliamlarının ranta dayalı olduğunu belirterek, “Çevre ve tabiat bizim geleceğimizdir. Etraf konusunda partimizin hassaslığı tüm Türkiye tarafından bilinmektedir. Bizler her türlü tabiat, etraf felaketine karşı uğraşımızı sürdüreceğiz. Etraf ve tabiat katliamları fırsat değil, yalnızca ranta dayalı siyasetlerin uygulanmasını sonucudur. Bu rantta asla müsaade vermeyeceğiz” diye konuştu.

 

Related Posts

AK Parti’de 2023 seçimleri için çalışmalar ağırlaştırıldı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 28 Ekim günü yaklaşık 30 bin davetlinin iştiraki ile açıklanacak olan “AK Parti’nin 2023 Vizyon …

İzmir’de sarsıntı konutları tamamlandı

İzmir’de 30 Ekim 2020’de 6,6 büyüklüğünde zelzele yaşandı. Şiddetli sarsıntı nedeniyle en çok hasar gören ilçe Bayraklı oldu. 117 vatandaşın …

Yukatel Merkezefendi-Aliağa Petkimspor: 70-79

Türkiye Sigorta Basketbol Süper Ligi’ndeki ilk hafta maçında Aliağa Petkimspor, rakip sahada Yukatel Merkezefendi Belediyesi Basket’i 79-70 yendi …

Heny Onyekuru: ‘Galatasaray’a karşı oynarken bir şeyler hissettim ama…’

Süper Lig’de Galatasaray ile 0-0 berabere kalan Adana Demirspor’da Henry Onyekuru, maç sonunda açıklamalarda bulundu. İşte Henry Onyekuru’nun …

Sivasspor – Ballkani maç biletleri satışta

Sivasspor, UEFA Avrupa Konferans Ligi G grubu maçında 06 Ekim Perşembe günü 19.45’te sahasında Ballkani’yi konuk edecek. Mücadelenin biletleri …

Biden duyurdu: Bağımsızlıklarını tanıyacağız

ABD Lideri Joe Biden, Washington’da dün başlayan ve bugün de devam eden ABD-Pasifik Adaları Ülkeleri Doruğu’nda konuştu.ABD ile Pasifik Adaları …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.