Ahmet Taşgetiren: ‘Yeniden Refah büyük oynuyor’

AK Parti ile YRP arasında yerel seçim ittifakına ilişkin pazarlıklar sürüyor. YRP aday listesini oluşturduğunu, 10 Şubat’a kadar AK Parti’ye isteklerinin kabulü için süre verdiğini açıkladı.

Karar yazarı Ahmet Taşgetiren, YRP’nin oylarını artıran bir parti olarak yükselişe geçtiğini belirtti, yerel seçim ittifakının ardında daha büyük bir oyun planı olduğunu ileri sürdü. Taşgetiren’e göre, YRP Erdoğan sonrası AK Parti’nin yerine oynuyor.

Taşgetiren’in “YRP’nin oyun planı” başlıklı yazısının ilgili bölümü şöyle:

“Yeniden Refah hiç kuşku duymamak gerekir ki büyük oynuyor. Ne demek ’büyük oynamak’?

Tabii ki Ak Parti’nin yerine oynamak.

Adıyla ve liderliği ile ’Erbakan misyonu’na sahip çıkıyor YRP. Fazilet, Saadet çizgisine devam etmedi mesela. Onların içinden Ak Parti doğmuş ve onları geri planda bırakmıştı. Erbakan Hoca’nın bir yandan yasaklı bir yandan fizik bakımdan güçten düştüğü zamanlardı. Ama sahneye asansörle çıkmayı göze alacak kadar da kendi alanını koruma ısrarı söz konusu idi.

O zaman Ak Parti ayrışmasına çok sert tepki gösterdi. Halen ’Ak Parti’yi siyonistler kurdurdu’ gibi sözleri Whatsapp gruplarında dolaşıyor. ’Bizans’ın çocukları’ ifadeleri de var merhum Erbakan’ın.

Fatih Erbakan, ‘Refah’ı sahiplenerek bir anlamda babasının bıraktığı yerden işe başlaığını anlatmaya çalışıyor. Bu mesajın ulaştığı toplum alanı da var ki bu partiye yükseliş yolu açıyor. YRP yöneticilerinin bu alanın önemli bir kısmının epeyce bir zamandır Erdoğan tarafından kontrol edildiğini görüyor olduğu açık.

Onları geri kazanmak…

Hani bir ’Tapulu arazi’ metaforu vardır bizim siyasette. Birilerimiz bir yerleri ’Tapulu arazi’ gibi görür, başkalarını da ’Oraya gecekondu yapma peşinde’ gibi algılar. Demirel Özal’ı öyle mi görmüştü? Ak Parti, Erbakan’ın tapulu arazisinde kurulmuş bir gecekondu mu idi? Bunlar tartışılır tabii.

YRP sahneye, ’Erdoğan’dan sonra partinin başına kim geçer?’ sorularının sorulduğu, bir veliahd arandığı dönemde çıkıyor. Evet damatların, oğullardan birisinin adı geçiyor ama onlar da kolay görünmüyor. Erdoğan henüz fizik olarak Erbakan merhumun zorluklarını yaşamıyor, ama diyelim Fatih Erbakan’la arasında da 20 küsur yaş var. Fatih Erbakan da babasının siyasi mirası ile zemin bulmaya çalışıyor. Erdoğan, ayrı parti kurarak paralel bir siyasi çizgide Erbakan’ın halefi olmuştu, acaba şimdi de Fatih Erbakan, paralel çizgide ayrı bir parti ile siyasi rövanşı alır mı?

Yeniden Refah’a baktığımda böyle bir ’heyecan’ görüyorum. Tabii uzun bir yolculuk bu. Mahalle çok parçalı. Bir anlamda aynı kandan atların yarıştığı bir koşu söz konusu. Bir yandan da iktidarda veya muhalefette olan siyasetçilerin şahsında toplumun ’Değerler’le ilişkisi sınavdan geçiyor.

Ben bu pazarlıkların ve iktidar oyunlarının içinde değerlerin aşınmasından endişe etmekteyim asıl.” (HABER MERKEZİ)

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx