Bakan Bolat: Türkiye’nin ticaretteki payını yükseklere çıkarmak için çalışıyoruz

Ticaret Bakanı Prof. Dr. Ömer Bolat ihracat, ithalat, dış ticaret dengesi ve cari işlemler dengesine dair açıklamalarda bulundu.

Bakan Bolat, ihracata ilişkin değerlendirmesinde, yıllıklandırılmış verilerde ihracattaki artış eğiliminin daha belirgin bir şekilde gözlendiğine işaret ederek, “2024 yılının ilk ayında yıllıklandırılmış ihracatımız 256,5 milyar ile rekor seviyeye ulaşmıştır.” dedi.

Bolat, değerlendirmesinde şunları söyledi:

“Katma değer ve inovasyon odaklı üretim ve ihracat erspektifinde sürdürdüğümüz politika ve stratejiler ile Türkiye’nin küresel üretim ve ticaretteki payını daha da yükseklere çıkarmak için tüm kararlılığımızla çalışmalarımıza devam ediyoruz.

2023 yılında ihracatımız küresel ekonomideki tüm belirsizlik ve risklerin yanında Şubat ayında meydana gelen deprem felaketine rağmen 255,8 milyar dolar ile tüm zamanların en yüksek seviyesinde gerçekleşmiştir. Dünya ihracatındaki payımızda artış eğilimi devam etmektedir. 2023 yılının üçüncü çeyreğinde yıllıklandırılmış ihracatımız küresel ihracattan %1,06 pay alarak rekor tazelemiştir.

2023 yılının ikinci yarısında ihracatımızda bir artış eğilimi yakalanmıştır. 2023 Temmuz ayında 19,8 milyar dolar olan aylık ihracatımız Aralık ayında 23 milyara çıkmıştır.

Yıllıklandırılmış verilerde ihracattaki artış eğilimi daha belirgin bir şekilde gözlenmektedir. 2024 yılının ilk ayında yıllıklandırılmış ihracatımız 256,5 milyar dolar ile rekor seviyeye ulaşmıştır.

2023 yılında enerji başta olmak üzere fiyatlarının göreli olarak dengeli bir seyir takip etmesinin de etkisi ile özellikle yılın ikinci yarısından itibaren ithalatımızda önemli bir düşüş yaşanmaktadır.

2023 yıl Temmuz ayında 32,3 milyar dolar olan ithalatımız düşüş eğilimine girerek 2024 yılı Ocak ayında 26,2 milyar dolara gerilemiştir.

2023 Aralık ayında ithalattaki düşüş devam ederek yıllıklandırılmış bazda son 15 ayın en düşük seviyesine gerilemiştir, ithalat düşüşündeki ana eğilimin 2024 yılında da devam ederek dış ticaret açığının ve cari işlemler açığın azalmasına katkı sağlaması beklenmektedir.

İhracatımızdaki artış ve ithalatımızdaki azalışın etkisiyle dış ticaret açığımızda 2023 yılının ikinci yarısından itibaren azalış trendi yakalanmıştır.

2023 Temmuz ayında 12,5 milyar dolar olan dış ticaret açığı 2024 yılı Ocak ayında 6,2 milyar dolara gerilemiştir.

ve enerji hariç cari işlemler hesabının Aralık ayında 4,2 milyar dolar fazla vererek güçlü seyrini sürdürmüştür. Böylelikle altın ve enerji hariç cari işlemler hesabı 2018 Temmuz ayından bu yana fazla vermeye devam etmiştir.

Dış ticaret açığındaki gerileme eğilimi ve hizmet ihracatında 2023 yılında yakalanan 100 milyar dolarlık rekor seviye ile cari işlemler hesabı 2023 yılında 45,2 milyar dolar olarak gerçekleşmiştir. Temmuz ayından itibaren yıllıklandırılmış bazda cari işlemler açığı devamlı azalmış olup söz konusu trendin 2024 yılında da devam edeceği beklenmektedir.

Türkiye Yüzyılının vizyon ve sorumluluğu ile katma değeri yüksek ve teknoloji yoğun ihracat perspektifi ile ürün ve pazarlarımızı çeşitlendiren politika ve stratejilerle dünya ihracatındaki payımızı artırmaya, cari işlemler dengesinde kalıcı iyileşme sağlamaya ve makro-finansal istikrara katkı vermeye devam ediyoruz. Mal ve hizmet ihracatındaki artışlar ve dış dengedeki iyileşme ekonomik büyümenin daha sağlıklı bir zeminde sürmesine katkı sağlamaktadır, ihracatçımızın dış pazarlardaki yerini güçlendirmeye, yeni pazarlara açılmaya yönelik çalışmalarımızı sürdürürken aynı zamanda yurtiçi üretim ve istihdamı haksız dış ticaret uygulamalarına karşı korumaya devam ediyoruz.

2024 yılında dış ticaretteki dengesindeki iyileşme sürdürülerek cari işlemler açığındaki düşüşün devamı sağlanacaktır.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx