Biden yönetimi: İsrail yaza doğru Lübnan’ı işgal edebilir

Amerikan yönetimi ve istihbarat yetkilileri, İsral’in Lübnan’ı işgal etmesi olasılığından endişe ediyor.

CNN’de yer alan ve üst düzey ABD’li yetkililere dayandırılan habere göre Hizbullah’ı kuzey sınırından itmeye yönelik diplomatik çabalar başarısız olursa, İsrail’in Lübnan’ı yaza doğru, karadan işgal etmeye yönelik plan yapacağı düşünülüyor.

İsrail henüz son kararı vermemiş olsa da Biden yönetimi içerisinde endişenin yeterince şiddetli olduğu belirtildi.

Yaz başında bir operasyon olabileceği söylenen bir yetkiliye göre, saldırı olasılığı üst düzey yönetim yetkilileri için istihbarat brifinglerine girdi.

Biden yönetiminden üst düzey bir yetkili, “İsrail’in önümüzdeki aylarda bir askeri operasyon düzenleyeceği varsayımıyla hareket ediyoruz” dedi.

Yetkili, “Hemen önümüzdeki birkaç hafta içinde değil ama belki bu baharın sonlarına doğru. İsrail’in askeri operasyonu açık bir olasılık” ifadelerini kullandı.

İsrail hükümeti içinde “Lübnan’a girme ihtiyacı” konusunda farklı görüşler duyduğunu belirten üst düzey ABD’li yetkili, “Bence İsrail’in yaptığı şey, müzakere edilmiş bir anlaşma olacağı umuduyla bu tehdidi gündeme getirmek” diye konuştu.

ABD’li yetkili şunları ekled:”Bazı İsrailli yetkililer bunun daha çok kullanabilecekleri bir tehdit yaratma çabası olduğunu öne sürüyor. Diğerleri ise bunun daha çok askeri bir gereklilik olarak gerçekleşeceğini söylüyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx