Bu ısrar neden?

Ara transfer dönemi 9 Şubat Cuma günü sona erecek. Geri sayım başladı. Süper Lig ekipleri bir yandan takviye yaparak kadrolarını güçlendirirken, diğer taraftan sorunlu olan, beklenen performansı sergileyemeyen veya cazip teklifler alan futbolcularla yollarını ayırıyor. Kış transfer penceresinde yazın olduğu kadar sirkülasyon yaşanmıyor. Bu dönemde kaliteli oyuncuları renklere bağlamak biraz güç. Zira iyi olan oyunculara kulüpleri yol vermek istemiyor.

Dört büyüklerin, Anadolu takımlarında parlamış, performansıyla devlerin radarına girmiş futbolcuları kadrosuna katması bir gelenek halini aldı. Ancak ekseriyetle bu hamleden dolayı ağzı yanan büyüklerin sayısı az değil. Mazi bunun birçok örneği ile dolu.

Volkan Şen, Ozan Tufan, Tarık Çamdal, Sercan Yıldırım, Samet Akaydin, Yiğit Gökoğlan, Gökhan Emreciksin, Serdar Kurtuluş, Mert Hakan Yandaş, Serdar Kesimal, Mame Thiam, Latovlevici, Umut Meraş, Onur Bulut, Aatif, Gökhan Ünal, Vagner Love, Nazım Sangare, Alpaslan Öztürk, Aytaç Kara, Oğulcan Çağlayan, Emre Taşdemir, Taylan Antalyalı, Sadık Çiftpınar, Papis Cisse, Şener Özbayraklı, Bilica, Ömer Bayram… Bu liste, aklımıza ilk gelenler.

Peki istisnalar yok mu? Tabii ki var… Barış Alper Yılmaz, Elvir Balic, Cenk Tosun, Kerem Aktürkoğlu, Geremi, Visca, Emenike, Gökhan Gönül ve Caner Erkin… Unuttuklarımız oyuncular da vardır. Ancak istisnalar kaideyi bozmuyor. Ekseriyetle Anadolu’nun muhtelif takımlarında göz kamaştıran istatistikleri ile devlere yelken açan futbolcular, büyük takımların formasını sırtına geçirdiğinde farklı faktörlerden dolayı beklentilere yanıt veremiyor.

Büyük camialarda beklenti ve çıta yüksek… Şampiyonluk dışındaki sonuçların başarısız sayıldığı bir ortam, taraftar baskısını da tetikliyor. Tazyikat altında ezilen çoğu futbolcunun pembe hayallerle başlayan serüveni karabasanla noktalanıyor. Ayrıca Anadolu takımlarındaki taktik ile devlerin oyunu domine eden, hücum ağırlıklı formasyonu birbirine neredeyse taban tabana zıt.

Hasılı, örneklerle savımızı kuvvetlendirdiğimiz gibi Anadolu ekiplerinde kendini gösteren futbolcuları transfer etme ısrarı pahalıya patlayabiliyor. Güzide kulüplerimizin maddi yönden zararı da cabası. Transfer yapılsa bile ince eleyip sık dokumak elzem.

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx