Dünyanın en değerli 500 bankası arasında 7 Türk bankası da yer aldı

Araştırma şirketi Brand Finance, “Banking 500 – 2024” çalışmasının sonuçlarını açıkladı. Dünyanın en değerli 500 bankacılık markasının toplam değeri 1,44 trilyon dolarla rekor seviyeye ulaştı.

İLK DÖRT SIRADA YER ALDI

Çinli bankalar, dünyanın en değerli markaları arasında ilk dört sırada yer alırken, 71,8 milyar dolar değeriyle ICBC, 2023’te olduğu gibi 2024’te de zirvedeki yerini korudu. ICBC’yi sırasıyla China Construction Bank, Agricultural Bank of China ve Bank of China izledi.

BofA EN DEĞERLİ ABD’Lİ BANKA OLDU

BofA en değerli ABD’li banka markası oldu. Bank of America en değerli bankacılık markaları arasında 5. sırada yer aldı. ABD bankası Wells Fargo 35,8 milyar dolar değeriyle listede kendisine 6’ncı sırada yer bulurken, 7’nci Chase, 8’inci Citi, 9’uncu J.P. Morgan, 10’uncu ise China Merchants Bank oldu.

LİSTEDE YEDİ TÜRK BANKASI BULUNUYOR

Listeye göre, Türkiye’den ilk 500 içinde 7 banka var. Türkiye’nin en değerli banka markası İş Bankası oldu. Türkiye İş Bankası ise geçen yıla göre yüzde 17 artan 859 milyon dolarlık marka değeriyle Türkiye’nin en değerli bankası olarak küresel sıralamada 223. sırada konumlandı. Listeye giren diğer bankalar ise şöyle; Garanti BBVA, Ziraat Bankası, Yapı Kredi, Akbank, Vakıfbank ve Halkbank.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx