FIFA Başkanı Infantino ve UEFA Başkanı Ceferin’den Avrupa Süper Ligi tepkisi: Futbol satılık değildir

FIFA Başkanı Gianni Infantino, ve UEFA Başkanı Ceferin, Avrupa Süper Ligi davasına ilişkin Avrupa Adalet Divanı kararının, futbolda değişikliğe yol açmayacağını savundu.

Konuya ilişkin sosyal medya hesabından açıklamalarda bulunan Infantino, “Avrupa Adalet Divanı’nın kararını büyük saygıyla karşılıyorum ama bu gerçekte bir şeylerin değişeceği anlamına gelmiyor.” ifadelerini kullandı.

“FIFA’nın en iyi turnuvaları düzenleyen kurum” olduğunu kaydeden 53 yaşındaki Infantino, “Bu durum, gelecekte de devam edecek. Dünyanın en çarpıcı, mücadeleci ve anlamlı turnuvalarını sunmaya devam edeceğiz. Futbolun kaynaklarını, dayanışma içinde oluşturduğumuz programların yardımıyla, dünyanın her köşesine dağıtacağız. En iyi kulüplerin, bu kaynakları ayrıcalıklı olarak kullanma isteğini en aza indirgeyeceğiz.” değerlendirmesinde bulundu.

Avrupa Adalet Divanı, Avrupa Süper Ligi’nin kurulması sürecinde UEFA ile FIFA’nın, karşı rekabet yasası ve hizmet sunma özgürlüğüne aykırı hareket ettiğine, bugün hükmetmişti. Real Madrid ve Barcelona kulüpleri, kararı olumlu karşılarken; UEFA, FIFA, Avrupa Kulüpler Birliği (ECA), Manchester United ve Bayern Münih gibi bazı kulüpler, karara tepki göstermişti.

Ceferin: Futbol satılık değildir

UEFA Başkanı Aleksander Ceferin de Avrupa Süper Ligi davasına ilişkin Avrupa Adalet Divanı kararına tepki gösterdi.

Basın toplantısı düzenleyen Caferin, “Futbol satılık değildir. Avrupa Adalet Divanı, umarım ne yaptığını biliyordur ama bundan tam olarak emin değilim. Onları durdurmak gibi bir niyetimiz yok. İstediklerini yapabilirler.” ifadelerini kullandı.

Bayern Münih ve Manchester United kulüpleri de konuya ilişkin açıklamada bulunarak, UEFA organizasyonlarına bağlı olduklarını ve Avrupa Süper Ligi’ne katılmayacaklarını belirtti.

“A22 Sporlar Yönetimi” adlı şirketin desteklediği Avrupa Süper Ligi projesinde, erkeklerde 64, kadınlarda 32 futbol kulübünün yer aldığı yeni bir lig kurulması planlanıyor.

Avrupa Adalet Divanı, Avrupa Süper Ligi’nin kurulması sürecinde UEFA ve FIFA’nın, karşı rekabet yasası ve hizmet sunma özgürlüğüne aykırı hareket ettiğine, bugün hükmetmişti. Real Madrid ve Barcelona kulüpleri, kararı olumlu karşılarken, diğer taraflar ise karara tepki göstermişti.

UEFA, “Avrupa Adalet Divanı’nın bu kararı, Avrupa Süper Ligi’nin onaylanması veya doğrulanması anlamına gelmemektedir. Alınan karar, aslında UEFA’nın ön yetkilendirme çerçevesinde, önceden var olan ve zaten kabul edilmiş teknik bir eksiğin altını çizmektedir.” değerlendirmesinde bulunmuştu. Avrupa Kulüpler Birliği (ECA), kararın, “Avrupa Süper Ligi’nin kurulmasını desteklediği anlamını taşımadığını” belirtmişti. FIFA ise söz konusu kararı analiz ettikten sonra detaylı açıklama yapacağını duyurmuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx