HEDEP Diyarbakır milletvekilleri öğrencilerin ulaşım sorununu Meclis’e taşıdı

DİYARBAKIR – HEDEP Diyarbakır milletvekilleri, Dicle Üniversitesi’nde öğrencilerin yaşadığı ulaşım sorununu Milli Eğitim ve Çevre, Şehircilik bakanlarına sordu.

Son olarak, Dicle Üniversitesinde okuyan bir kadın öğrenci, otobüs durağından kampüste bulunan öğrenci yurduna yürürken tacize uğramıştı.

‘BİR KADIN ÖĞRENCİ YURDA DÖNERKEN TACİZE UĞRADI’

HEDEP Diyarbakır milletvekilleri Cengiz Çandar, Adalet Kaya, Ceylan Akça Cupolo, Serhat Eren, Sevilay Çelenk, Berdan Öztürk, Halide Türkoğlu ve Mehmet Kamaç tarafından Milli Eğitim ve Çevre, Şehircilik bakanlarına iletilen soru önergesinde; “Kampüs girişinde belediyeye ait bir otobüs durağı bulunmasına rağmen öğrenciler, ‘son durak’ denilerek kampüsün yaklaşık 3 kilometre uzağında kalan önceki durakta inmek zorunda bırakılmaktadır. Yeterli ışıklandırmanın olmadığı, ıssız denilebilecek bir bölgeden, kampüsteki yurtlarına yürüyerek ulaşmaya çalışan öğrencilerin güvenliği tehlikeye atılmaktadır. Nitekim, Dicle Üniversitesi kampüsünde bulunan İyaz Bin Ganem Yurdu’nda kalan bir kadın öğrenci, kampüs girişindeki otobüs durağında indirilmeyip, kampüsteki yurda yürümek zorunda bırakılmış ve tacize uğramıştır. Dicle Üniversitesi öğrencilerinin kampüslerine güvenli biçimde ulaşımlarının sağlanması için gereken ne ise ivedilikle yapılmalıdır” denildi.

ULAŞIM SORUNU ORTADAN KALDIRILACAK MI?

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin ve Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki’ye iletilen soru önergesinde, “Dicle Üniversitesi öğrencilerinin kampüslerine güvenli biçimde ulaşımlarının sağlanması için gereken ne ise ivedilikle yapılmalıdır” ifadesiyle birlikte şu sorular soruldu:

– Bakanlığınız, Dicle Üniversitesi öğrencilerinin ulaşım ve güvenlik konusunda yaşadığı sorunlardan haberdar mıdır?

– Dicle Üniversitesi girişinde otobüs durağı bulunmasına rağmen, öğrenciler neden güvenlikleri riske edilerek bir önceki durakta inmek zorunda bırakılmaktadır?

– Dicle Üniversitesi’nde, öğrenciler için güvenlik krizine de dönüşen ulaşım sorunu ortadan kaldırılacak mıdır? (DUVAR)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx