Josep Borrell’den işgalci İsrail’e: Hamas’ı savaşarak öldüremezsiniz

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Borrell, Almanya’da düzenlenen 60. Münih Güvenlik Konferansı’nda bir panelinde konuştu.

“BİRÇOK ÜYE ÜLKENİN KENDİ OYUNUNU OYNAMAK İSTEDİĞİNİ GÖRÜYORUM”

İsrail-Filistin meselesine değinen Borrell, “Bu konuda jeopolitik bir rol oynamak istiyorsak, Ukrayna örneğinde olduğu gibi daha fazla birlik olmamız gerekiyor. Ancak burada farklı yaklaşımların olduğunu ve birçok üye ülkenin kendi oyununu oynamak istediğini görüyorum.” değerlendirmesini yaptı.

“HAMAS BİR FİKİRDİR VE HİÇBİR FİKRİ ÖLDÜREMEZSİNİZ”

Borrell, Filistin halkına gelecekle ilgili net bir yön çizilmeden Orta Doğu’ya barış gelmeyeceğini belirterek, çatışmanın çözümünün askeri olmadığını şöyle anlattı:

Hamas bir fikirdir ve hiçbir fikri öldüremezsiniz. Bir fikri öldürmenin tek yolu, daha iyi bir fikir sunmaktır. Elbette ki; alternatif, İsrail’in yok edilmesi değildir. İsraillilerin ve Filistinlilerin birlikte barış ve güvenlik içinde yaşamasını sağlamaktır. Bu yalnızca askeri yöntemlerle olmaz.

“BATI ŞERİA’DAKİ GELİŞMELER, İKİ DEVLETLİ ÇÖZÜMÜN ÖNÜNDEKİ EN BÜYÜK ENGEL”

Batı Şeria’daki duruma da değinen Borrell, buradaki gelişmeleri “iki devletli çözümün önündeki gerçek engel” olarak niteledi.

Borrell, “Batı Şeria kaynıyor. Daha büyük bir patlamanın eşiğinde olabiliriz.” ifadelerini kullandı.

KAYNAK: AA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx