Korsan taksiciler internet sitesi açtı

Antalya’da teknolojinin imkanlarını kullanan korsan taksiciler, açtıkları internet sayfası üzerinden müşteri aramaya başladı. Korsan taksiciler telfonla arandığında konum isteniyor ve ücret bilgisi sorulduğunda normal kilometre ücreti olan 25 TL yerine 16 TL alındığı bilgisi veriliyor.

İnternet sitesinde, Türkçe, İngilizce, Almanca, İtalyanca, Portekizce, Rusça ve İspanyolca olmak üzere 7 dil seçeneği yer alıyor. ‘Konforlu, ucuz, güvenilir hizmet’ sloganlarını kullanan korsan taksiciler, yarı yarıya ucuz taşımacılık yaptıklarını belirtiyor. Sitede 25 korsan taksi bayisi, 12 korsan taksi hizmeti ve 1265 korsan taksi bulunduğu bilgisine de yer verildi. Muhabirlerin telefonla görüştüğü korsan taksiciler, Konyaaltı ilçesi Hurma Mahallesi’nden havalimanına 400 TL fiyat bilgisi verdi. Bu mesafenin normal taksi ücreti ise 750 TL.

EMNİYETE 622 PLAKA BİLDİRİLDİ, 568’İNE CEZA YAZILDI

Antalya Şoförler ve Otomobilciler Odası’nca, 2023 yılında emniyete 622 korsan taksi plakası bildirildi, bunlardan 568’ine işlem yapıldı. Uygulama kapsamında trafik polislerince kesilen 20 bin 342 TL para cezasının yanı sıra, araç 60 gün trafikten menedilerek otoparka çekiliyor.

Antalya Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Mehmet Ali Alkan, vatandaşların can güvenliğini tehlikeye atan ve herhangi vergi ödemesi yapmayan korsan taksilerin ekonomiye büyük zarar verdiğini söyledi. Korsan taksiyle özellikle son 1,5- 2 yıldır mücadele ettiklerini ifade eden Alkan, “Son zamanlarda sayıları günden güne artıyor. Şu anda zirve yapmış durumda ve çözüm bulmakta zorlanıyoruz. Taksici arkadaşlarımızla mesajlaşma grubu açtık. Orada, gördüğümüz korsan taksileri paylaşıyoruz. Bize bugüne kadar ulaşan 622 korsan taksi plakası var. Hususi plakalı araçlarla korsan taşımacılık yapıldığı bilgisi bize geliyor. Bunların birçoğunu video ile kayıt altına alıyoruz. Müşteriyi alırken, müşteriden para alırken, para verirken, para üstü alıp verirken bütün arkadaşlarımız bunları çekiyor” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx