Muğla Yerel Seçim Manifestosu imzalandı

Bodrum Kadın Dayanışma Derneği ile Muğla Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ahmet Aras arasında Toplumsal Cinsiyet Eşitliği kapsamında hazırlanan Muğla Yerel Seçim Manifestosu’nun imza töreni gerçekleşti. Demokratik, katılımcı ve kadınların hak temelli yaşamının belediyeler tarafından sağlanması amacıyla hazırlanan Muğla Yerel Seçim Manifestosu’nun imza töreni, Bodrum Belediyesi Toplantı Salonu’nda yapıldı.

Törene Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, Bodrum Kadın Dayanışma Derneğinden Figan Erozan ile dernek temsilcileri, Bodrum Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürü Gülizar Gökçakır, Bodrum Belediyesi Toplumsal Cinsiyet Eşitlik Büro Sorumlusu Fethiye Kızak ve basın mensupları katıldı.

Göz Atın

CHP’nin İzmir adayı belli oldu: Buğra Gökce’den ilk mesaj

CHP belediye başkan adaylarını açıkladı, kurmaylar istifa ve eleştirilere yanıt verdi: Değişimi sağlıyoruz

Manifesto ile ilgili konuşan Bodrum Kadın Dayanışma Derneği temsilcisi Figan Erozan, “2019’da kadınların oluşturduğu kent manifestosu Bodrum’u değiştirmedi, Bodrum’u dönüştürdü. Bodrum kadını keşfetti ve her statüdeki kadını görünür, tanınır, bilinir ve kentin yurttaşı olarak yeniden tanımladı. Bu, kadınıyla erkeğiyle kentin her alanını eşitleme meselesiydi” dedi.

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras yaptığı açıklamada yerel yönetimlerin eşit yurttaşlık temelli politikaları desteklemesinin önemine değinerek, “Yerel yönetimlere çok önemli bir misyon yüklendi. Biz beş yıldır bu misyonu içselleştirdik, Bodrum Kadın Dayanışma Derneği ile beraber önemli çalışmalara imza attık. Buradaki politikalarımız cinsiyete dayalı iş bölümünü yok edecek politikalar olacak” dedi.

“DEĞİŞİMİN YÜZYILI EŞİTLİĞİN YÜZYILI OLACAK”

Hayatın her alanında eşitliği sağlamayı amaçladıklarını söyleyen Başkan Aras, “Biz bunu hep birlikte Bodrum’da gerçekleştirdik. Biz, bu başarıyı Muğla’da da üzerine katarak sürdüreceğiz. Kadınların, ayrımcılığa uğrayan tüm kesimlerin sesini bu beş yılda duydum ve bunu dinlemeye devam edeceğim. Değişimin yüzyılının eşitliğin yüzyılı olacağının sözünü veriyorum. Eşitlikten yana taraf olduğumu gururla beyan ediyorum” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından manifesto okunarak imza altına alındı.

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı adaylarına iletilen manifestoyla kadınların yerel siyasette kendi politikaları ile var olmaları hedefleniyor. Manifestoda “Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu (KEFEK) oluşturulması”, “Avrupa Yerel Yaşamda Kadın Erkek Eşitliği Şartının (CCRE) imzalanması”, “Stratejik planın Cinsiyete Duyarlı Bütçe üzerinden oluşturulması” gibi önemli maddeler yer alıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx