Ormanlık alana kurulacak taş ocağı için ‘ÇED gerekli değil’ kararı

Rize’nin Kalkandere ilçesi Ünalan Mahallesi’nde bulunan ormanlık alana Tarım ve Orman Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü 22’inci Bölge Müdürlüğü tarafından açılmak istenen andezit-bazalt ocağı için Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından “Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) gerekli değil” kararı verildi.

MA’nın haberine göre, Taşlıdere Vadisi 7’nci kısım inşaatında kullanılmak üzere kaya çıkarılacak olan taş ocağı 6,62 hektar büyüklüğünde bir alanı kapsıyor.

250 METRE YAKININDE YERLEŞİM VAR

Taş ocağı Kalkandere ilçe merkezine 5,4 kilometre, Ünalan Mahallesine 1,4 kilometre uzaklıkta bulunurken, sahaya en yakın hane ise sadece 250 metre uzaklıkta. Yıllık 250 bin ton üretim yapılması taş ocağı planlanan saha, patlatmalı açık ocak işletmeciliği ile çalıştırılacak.

SAHA SINIRLARI İÇİNDE TARIM ALANLARI DA VAR

Ocak sahası Ordu-Trabzon-Rize-Giresun-Gümüşhane-Artvin Planlama Bölgesi 1/100.000 Ölçekli Çevre Düzeni Planına göre “Orman Alanı” olarak görünüyor. Ayrıca ocak çalışma sahası sınırında ve çevresinde bölgeye ait tarımsal alanlar (çay bahçesi, fidanlık, mera vb.) bulunuyor.

Tarım ve Orman Bakanlığı 12. Bölge Müdürlüğünün taş ocağına ilişkin görüş yazısında “2873 sayılı Milli Parklar Kanunu, kurumumuz mer’i mevzuat hükümlerine ve inceleme raporunda belirtilen tüm hususlara uyulacağı taahhüt edilmesi, belirtilen tüm hususların proje tanıtım dosyasının ilgili bölümlerinde revize edilmesi kaydıyla projenin gerçekleştirilmesinde sakınca olmadığı…” ifadeleri yer aldı.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü ise “Çevre Düzeni Planı ana kararlarına, genel hedef/ilke ve stratejilerine arazi kullanım türlerine ve plan hükümlerine uygun olarak yürütülmesi…” şeklinde görüşte bildirdi.

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx