TD Securities: Altın, Önümüzdeki Çeyrekte Bu Seviyelerde Olacak!

Altın fiyatları 2 bin doların üzerinde kalmaya devam etse de ilerlemekte zorlanıyor. Ters rüzgarların etkisine kalan sarı metal yine de direnç gösteriyor. Bu ortamda TDS ekonomistleri önümüzdeki çeyrekte daha yüksek fiyatlar öngörüyor.

TDS: Altın fiyatı önümüzdeki çeyrekte 2.200 dolar olacak!

ABD para politikası 2022’nin başından bu yana giderek daha kısıtlayıcı hale geldi. Buna rağmen altın şaşırtıcı derecede güçlü bir performans sergiledi. Son on iki ayın önemli bir bölümünde 2.000 doların üzerinde seyretti. TD Securities ekonomistleri, altının önümüzdeki çeyrekte ortalama 2.200 dolar olmasını bekliyor. Bu bağlamda ekonomistler, şu değerlendirmeyi yapıyor:

Fed’in güvercin tavrı ve bir yıl daha süren rekor düzeydeki resmi sektör alımları, yılın ilerleyen dönemlerinde altın boğa koşusunu besleyecek. Önümüzdeki aylarda Fed’in faiz indirimine gidecek olması yatırımcıları long pozisyonlarını artırmaya teşvik edecek. Ayrıca, güçlü fiziki talep ve resmi sektör alımlarıyla birlikte fiyatların önümüzdeki çeyrekte ortalama 2.200 dolara yükselmesi bekleniyor. Altının 2024 yılının tamamında ortalama 2.081 dolar olmasını bekliyoruz.

Altının yönü için takip edilmesi gereken göstergeler

Jeopolitik gerginlikler ve güvenli liman talebi

Hamas’ın ateşkes teklifini İsrail’in reddetmesi, süregelen jeopolitik gerginliklerin altını çizdi. Bu da altının güvenli liman olarak cazibesini sürdürmesine neden oldu. Bu talep, Fed’in faiz kararlarına ilişkin belirsizliklerle karşılanıyor.

Federal Reserve’in faiz oranları konusundaki tutumu

Fed yetkilileri şu anda enflasyonun %2’lik hedeflerine doğru ilerlediğine dair daha somut kanıtlar ortaya çıkana kadar faiz indirimine gitme konusunda isteksiz. Faiz getirisi olmayan altın tutmanın fırsat maliyeti, yüksek faiz oranlarıyla birlikte artıyor. Bu da yukarı yönlü potansiyelini sınırlıyor. Son dönemdeki güçlü ABD ekonomik verileri ve Fed Başkanı Jerome Powell’ın şahin açıklamaları yakın gelecekte faiz indirimi olasılığını azalttı.

Hazine getirileri ve ABD Doları

Piyasa, altının cazibesini etkileyen ABD Hazine getirilerini yakından takip ediyor. Son veriler itibariyle getiriler %4,11 civarında seyrediyor. Bu da yatırımcıların temkinliliğini ve Fed’in gelecekteki hamlelerine ilişkin beklentilerini yansıtıyor. Kısa süre önce yükselişe geçen ABD doları, piyasanın Fed yetkililerinin daha az güvercin yorumlarını işlemesi ve yeni ABD ekonomik verilerini beklemesi nedeniyle şu anda sınırlı bir aralıkta işlem görüyor.

Bankacılık sektörü endişeleri

Moody’s, fonlama ve likidite üzerindeki baskıları gerekçesiyle New York Community Bancorp’un notunu önemsiz statüsüne indirdi. Bu hem ABD bölgesel hem de küresel bankacılık sektörlerinde artan endişeleri vurguluyor. Finans sektöründeki bu belirsizlik altın fiyatlarına bir miktar destek sağlıyor.

Ekonomik veri izleme

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere yatırımcılar, yaklaşan haftalık işsizlik başvurularını yakında takip ediyor. Ayrıca, enflasyon raporu da dahil olmak üzere önemli ABD ekonomik verilerini yatırımcıların radarında. Bu veriler, ekonominin gücü ve Fed’in faiz indirim takvimindeki potansiyel değişimler hakkında daha fazla bilgi sağlayacak.

Altın piyasa görünümü ve teknik analiz

Piyasa analisti James Hyerczyk, altının piyasa görünümünü ve teknik resmini değerlendiriyor. Kısa vadede altın piyasası, jeopolitik güvenli liman talebi ve ABD faiz oranlarına ilişkin beklentiler gibi birbiriyle rekabet eden etkiler arasında gidip geliyor. Fed’in faiz indirimleri konusundaki tereddütleri ve ABD ekonomisinin gücü göz önünde bulundurulduğunda, mevcut piyasa duyarlılığı hafif bir düşüş eğilimi ile temkinli olma yönünde. Bununla birlikte, jeopolitik meselelerdeki herhangi bir tırmanma veya beklenmedik ekonomik gerilemeler, özellikle de tırmanan bir uluslararası bankacılık krizi, altının güvenli bir liman olarak cazibesini hızla lehine çevirebilir.

Altın fiyatı günlük grafik

Altın 50 günlük hareketli ortalaması olan 2.034,09 dolardan işlem görüyor. Bu da ara trendin yönü konusunda belirsizliğe işaret ediyor. Bununla birlikte, 1.966,03 dolardaki 200 günlük hareketli ortalamanın oldukça üzerinde işlem görüyor. Bu da açıkça tanımlanmış uzun vadeli bir yükseliş trendini gösteriyor. Perşembe günü, pivot pozisyonuna geçerek yön için 50 günlük MA’ya bakacağız. Son iki haftanın fiyat hareketine dayanarak, bu MA açıkça altın trendini kontrol ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx