Yediemin Araç Satışları Başladı: Yediemin Araç Satış Süreçleri Nasıl İşleyecek?

Yediemin otoparklarındaki yaklaşık 700 bin aracın satışı başladı. Araçların piyasa değerinden daha alt fiyatlara alıcı bulması bekleniyor. Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, yediemin araç satış süreçlerinin nasıl işleyeceğini detaylarıyla paylaştı. Peki yediemin satışları ne zaman başlayacak? Yedieminden nasıl araç alınır?

Yedieminlerde bulunan hukuken muhafazasına gerek kalmayan yaklaşık 700 bin aracın satış süreçleri 1 Kasım itibarıyla başladı.

18 Ekim’de Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre, hukuken muhafazasına gerek kalmayan araçların satış işlemleri başladı. Yedieminlerde muhafaza edilen araçlar, öncelikle mülkiyet sahibi borçlu tarafından teslim alınabilecek. 

Borçlunun aracını teslim almaması halinde, aracın alımı için rehin hakkı sahibine imkan tanınacak.

Her iki durumda da aracın teslimi gerçekleşmediği takdirde araçlar MKE A.Ş’ye devredilecek.

Bu durumda araçların kanunda belirtilen bedel karşılıkları esas alınacak. Aracın satış ve mülkiyet devri durumunda ise elde edilen bedelin hak sahiplerine ödemesi gerçekleştirilecek.

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, yedieminlerdeki araçların satışına dair önemli detayları sosyal medya hesabından paylaştı.

Bakan Tunç’un paylaşımından önce çıkan kısımlar ise şu şekildE;

  • 1-10 Kasım tarihleri arasında: GÜMRÜK İDARESİ, serbest dolaşımda olmayan tasfiye konusu malın teslimi için başvurarak teslim alabilir. 

  • 10-20 Kasım tarihleri arasında: TAHSİL DAİRESİ, Bu şekilde tasfiye edilmeyen malı, muhafaza veya satış işlemlerini yapmak üzere alabilir. 

  • 20-30 KAsım tarihleri arasında: malın tasfiye edilmediği takdirdi BORÇLU, tarifeye göre belirlenen yedieminlik ücretini ödemek suretiyle malı teslim alabilir.

Rehin hakkı sahibi, bu süreçler sonunda tasfiye edilmeyen malların hakkını kullanabilir.

  • 1-10 Aralık tarihlerinde: REHİN HAKKI SAHİBİ, bu suretle de tasfiye edilmeyen malların rehinden kaynaklanan hakkını kullanabilir.

  • 10 Aralık tarihinden itibaren, sicile kayıtlı mallar bakımından anılan maddeler uyarınca mal tasfiye edilmezse tasfiye dairesi, gecikmeksizin malın RESMEN SATIŞ İŞLEMLERİNE başlayacak.

Yediemindeki araçların satış işlemleri, elektronik satış portalı üzerinden yapılacak.

Bakan Tunç’un açıklamalarına göre, her tasfiye dairesinin satış takvimi kendi sürecinde ilerleyecek.

Bu usulle de satılamayan mallar için malın mülkiyetinin kendisine devredilmesini isteyen YEDİEMİNE SATIŞ suretiyle işlemlerin yapılamamasından itibaren 10 gün içinde teslim edilir.

Son olarak malın halen tasfiye edilememesi halinde, mallar Türkiye Kızılay Derneğine bedelsiz olarak devredilecek.

Türk Kızılayı’na bedelsiz devretme işlemlerinden önce, sicile kayıtlı malların tasfiye edilmemesi halinde MKE A.Ş., bir ay içinde hurda bedelini ödeyerek malı teslim alabilecek.

MKE A.Ş’nin malı almaması durumunda, malın mülkiyetinin bedelsiz olarak icra mahkemesi kararıyla KIZILAY’a devir işlemleri gerçekleştirilecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx